O 10% více platíme od včerejška za plyn. Například domácnosti, které plyn využívají k topení, vaření či ohřevu vody, zaplatí ročně o tisíce korun více. Ale radovat se nemohou ani ti, kteří využívají elektřinu. Ta se bude zdražovat od Nového roku.

„Původně jsem chtěl topit tuhými palivy, ale měl jsem při koupi domu omezený rozpočet a rozhodl se zatím zůstat u elektrického kotle. Poté, co jsem ale musel doplatit za první sezonu 25 tisíc korun, přičemž jsme v domě ještě ani nebydleli a jen ho temperovali na 13°C, aby nám v trubkách nezamrzla voda, jsem se rozhodl, že musím způsob vytápění změnit. Zaplatili jsme totiž za ten první rok téměř 48 tisíc korun, což je pořádná ´darda´za dům 3+1,“ uvedl Michal Foist z H. Týna s tím, že jakmile to bude možné, nechá si udělat krbovou vložku.

„Chci si také pořídit solární panely, abych mohl něco zpětně odprodávat ČEZu. Ideální by samozřejmě bylo tepelné čerpadlo, ale to je poněkud drahé, téměř půl milionu korun,“ dodal Foist.

Na teple ani světle ale nemohou ušetřit například školy.

„Těžko odhadneme, o kolik nám stoupnou náklady na vytápění,“ sdělil Ivan Rybár, ředitel Základní školy Komenského 17 v Domažlicích. „V rozpočtu máme na plyn jeden milion korun. Jestliže se zdražil o 10%, tak to dává 100 tisíc korun. Jak se to ale projeví, uvidíme po uzávěrce. Je začátek topné sezony, zatím topíme ´ručně´ a kotle se ještě vypínají.“

Vyšší náklady za plyn pocítí zřizovatel školy – město Domažlice.

„Plyn sice podražil, ale zdražení se zatím neprojeví. Energie totiž platí školy zálohově a vyúčtování dostávají, stejně jako domácnosti, v březnu,“ uvedla Hana Vaňková z úseku školství a kultury domažlické radnice. „O případném navýšení rozpočtu pro školy by pak rozhodovala Rada města.“ Město Domažlice je zřízovatelem dvou základních škol, jedné základní školy praktické, základní umělecké školy a mateřské školy, která má celkem pět zařízení.

Zdražovat se bude také elektřina, a to ještě citelněji než plyn. Od ledna 2009 by se podle současných odhadů měla cena elektřiny zvýšit o 15% pro domácnosti a o 20% pro firmy. Energetici by měli své ceníky zveřejnit v průběhu měsíce listopadu.