Minimálně na druhou část přinesla odpovědi zlínská lektorka Hana Lavičková, která začátkem tohoto týdne přijela do Domažlic, kde celý den přednášela nejenom pro místní pedagožky. „Neznám lepšího odborníka na dětskou literaturu než právě paní Lavičkovou,“ řekla manažerka projektu Místního akčního plánování, který má v režii Místní akční skupina Český les. Právě ten uspořádal přednášky na téma Literární produkce současných českých nakladatelství a Hodnota v současné literatuře pro nejmenší čtenáře.

„Pro začínající čtenáře je základem obrazová kniha,“ uvedla během úvodních slov Hana Lavičková a vyzdvihla i klasická leporela, k nimž se některá nakladatelství opět vrací.

Narazila i na tabuizovaná témata.

Těmi ožehavějšími tématy jsou smrt a početí. „Hezký je i pracovní sešit, kam si může dítě psát pocity, myšlenky, najít způsob jak se smrtí srovnat. Dle mého názoru by neměl chybět v knihovnách, i kdyby pomohl jedinému děťátku,“ popsala Hana Lavičková. Kromě knih pro děti zmínila i několik titulů pro dospělé a nevynechala ani chystané změny ve výuce literatury.