Přiblížila byste čtenářům, co mandaly vlastně jsou?
Jde o kruhové obrázky, které existují už od doby kamenné a tvořilo je mnoho kultur. Jejich podstatou je kruh. Kreslením ornamentů do kruhu, jeho pozorováním jde člověk do svého vnitřního středu, k harmonii, kterou každý z nás potřebuje.

Jak tedy mohou člověku konkrétně pomoci?
Odstraňují stres, uzavřeným lidem pomohou se otevřít, povzbudit, nebo naopak hyperaktivním lidem zklidnit se a uvolnit. Tím nám mohou výrazně obohatit život. Když se jim člověk trochu věnuje a jde více do hloubky, poznává, že změny v jeho těle opravdu probíhají.

Jak jste se k malování mandal dostala vy sama?
Kdysi jsem měla zdravotní problémy a snažila jsem se hledat různé alternativní metody. Poznala jsem muzikoterapii, relaxaci jako takovou, vyzkoušela jsem bylinky a čaje pro očistu těla. Seznámila jsem se s tím, jak i kresba může zlepšovat zdravotní stav. Tak jsem přešla k mandalám a věnuji se jim už dva roky.

Je tedy zapotřebí umět malovat?
To vůbec nehraje roli. Nejlépe mandaly účinkují na děti. Ty nejsou tak svázané jako dospělí, tvoří intuitivněji, jednoduše. Nezatěžují se tím, jestli barvy k sobě ladí a zbytečně u toho nepřemýšlí.

Mají lidé povědomí o alternativních metodách, jak léčit svoje tělo a mysl?
Hodně lidí o alternativách ví, čím je větší město, tím se nabízí i širší výběr možností. Já se ho snažím rozšířit v Domažlicích. V pátek a sobotu mám kineziologickou poradnu, ráda bych se tomu věnovala na plný úvazek a připravila i kurzy psychohygieny. Spousta lidí má trápení. V dnešní době je toho na člověka hodně a přitom je mnoho způsobů, jak se zbavit stresu a napětí.