Po regionální televizi R1 ZAK zavítal do obce u Horšovského Týna také štáb České televize, aby natočil krátkou reportáž o prvním školním penzionu s restaurací v Plzeňském kraji.

„Televizní štáb se u nás zdržel necelé tři hodiny, natočil naše žáky při práci a mimo jiné ho zaujal fakt, že zatímco jinde žáci–zedníci při praxi ve stavebních firmách vykonávají pouze jednoduché pomocné práce, jako je nošení cihel či míchání malty, tady si při stavbě penzionu vyzkoušejí úplně všechno, to je nenahraditelná zkušenost,“ uvedl Václav Švarc, ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Horšovský Týn, která Školní statek v Horšově provozuje. „Zrovna jsme také pracovali na potrubním vedení. Televizní štáb si myslel, že na něm pracují pozvaní instalatéři, nepoznal, že šlo vlastně o naše žáky–zedníky,“ dodal.

Penzion za 21 milionů korun od Plzeňského kraje by měl být v létě dokončen, od září pak bude sloužit pro odbornou výuku žákům horšovskotýnského učiliště. Studenti oboru podnikání se budou starat o chod penzionu, ubytování hostů či zajišťování podnikových akcí a školení, budoucí kuchaři a číšníci pak budou mít na starosti restauraci, kde se budou stravovat jejich spolužáci i veřejnost. Žáci také vybudují hospodářský dvůr pro zvířata, statek již nyní doplňuje naučná stezka horšovskou oborou, ve které najdeme i lovecký zámeček Annaburg, o jehož obnovu se postarali také žáci horšovskotýnské školy.

Školní statek v Horšově je přitom jeden z posledních v republice. „Zajímavé je, že v reportáži mimo jiné zaznělo, že Plzeňský kraj chce zrušit školní statky v Klatovech a Plasích,“ myslí si Švarc. Z důvodu ztrátového hospodaření budou tyto statky koncem školního roku zrušeny jako příspěvkové organizace, stane se z nich však společnost s ručeným omezením a odborná výuka pro studenty v nich bude i nadále pokračovat.