Stávající most je ve velmi špatném stavu a koroduje. Navíc je stavba příliš úzká, takže si před ním auta musela dávat přednost a doprava tady nebyla plynulá. Kdy přesně odstartuje likvidace samotného mostu, zatím není jasné. Nicméně uzavírka v místě začíná už v pondělí. Zkomplikuje situaci především řidičům. Stanovené jsou dvě objízdné trasy.

Vozidla nad nad 7,5 tuny musejí absolvovat více než 70 kilometrů dlouhou trasu ze Stodu na Heřmanovu Huť, Kladruby, Bor směrem na Vidice a Mířkov. Vozy do 7,5 tuny pak projedou Horšovským Týnem, v Meclově se dají na Srby a odtud zpátky. Pouze osobní auta mohou přes náměstí v Horšovském Týně. Uzavírka je plánovaná do konce roku.

Technici starý most podloží, rozřežou a jednotlivé části převezou. Pak začnou připravovat novou ocelovou konstrukci. Na místě zůstanou tři betonové pilíře. „Jejich stav je uspokojivý. Pilíře se zpevní, použijí se mikropiloty, na ně přijde úplně nová konstrukce,“ uvedla vedoucí přípravy a realizace staveb z domažlické pobočky Správy a údržby silnic Plzeňského kraje Monika Klimentová.

Projekt vyjde na 35 milionů korun, většinu pokryjí peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Američtí vojáci zachytili konec války na západě Čech. Muzeum Chodska v Domažlicích získalo fond například od Roberta Gilberta nebo Jeese Stylese.
Fotky z konce války na západě Čech. Prohlédněte si snímky od amerických vojáků