Obrovskou radost přinesla nejen Václavě Brettschneiderové, učitelce tanečního oboru v Základní umělecké škole J. Jindřicha v Domažlicích, zpráva, že byl její žák Alfréd Kubec z Klenčí pod Čerchovem přijat na konzervatoř, konkrétně do Tanečního centra Praha. Uvedená osmiletá střední odborná škola je novým typem konzervatoře, která v sobě spojuje gymnaziální a umělecké vzdělání.

„Na domažlické základní umělecké škole učím taneční obor 12 let a Fred je za dobu mého působení a vlastně i za dobu existence oboru prvním žákem, který byl přijat tak mladý na taneční konzervatoř," říká nadšeně učitelka.

„Není to o tom, že bychom neměli žádného žáka, který by na taneční konzervatoř takzvaně neměl, ale u nás, u tanečníků, je takový hendikep malého města. Nejbližší konzervatoř pro tanečníky je v Praze, a pokud chce kdokoliv studovat taneční interpretaci, aby mohl být profesí tanečník, musí po ukončení 5. třídy odejít do Prahy," vysvětluje pedagožka s tím, že většinu rodičů odradí to, že jejich potomek se po pěti letech školní docházky ocitne jako dítě na internátu.

A právě budoucí student taneční konzervatoře má za sebou polovinu páté třídy a od září ho čeká velká změna. Jaké byly jeho začátky a je něčím výjimečný?

„Do tanečního oboru začal Fred chodit v pěti, šesti letech. Musím říci, že pro tanec má obrovské předpoklady, neboť je výjimečný fyzickou konstitucí – tedy tělem. Pokud bych to řekla hodně zjednodušeně, je dobře rostlý pro taneční obor. Má úžasnou fyzickou i psychickou výdrž a je velice houževnatý," nešetří superlativy Brettschneiderová.

Odchod na konzervatoř s gymnaziálním vzděláním předpokládá samozřejmě výborný prospěch ve škole.

„Samozřejmě. Fred ale nechodí do školy, má domácí vzdělávání a učí ho jeho maminka. Musí chodit pravidelně do základní školy na přezkoušení aby dokázal, že je v učivu tam, kde má být," vysvětluje Brettschneiderová.

„S maminkou Freda jsme v době, než šel na přijímací zkoušky, vše prodiskutovaly. Snažila jsem se ho na zkoušky trochu připravit. S ním a dalšími žáky jsme strávili loni v červnu na taneční konzervatoři v Praze týden na stáži. Fred viděl, jak to na škole chodí, a prakticky na základě této zkušenosti se rozhodl ke studiu. Jeho přijetí ke studiu pro mne, pro pedagoga, znamená úspěch, když na to pohlížím jako máma od dětí, mám jediné přání: Ať je tanec to, čemu se chce věnovat, ať nikdy tohoto svého rozhodnutí nelituje a je v životě šťastný," přeje žákovi Brettschneiderová.

Zajímalo nás, jak se dívá na odchod svého syna na internát maminka. A to i přesto, že jí pak doma zůstanou ještě tři děti. „Fred je druhý nejstarší, je mu deset. Není to úplně jednoduché, že odejde do Prahy," přiznává maminka Markéta Kubecová.

Jaké to je, když tak brzy jedno z jejích dětí ´vylétne z hnízda´? Bylo to těžké rozhodování? C říká maminkovské srdíčko?

„Jistě to není snadné, ale ještě máme do září čas to ´rozdejchat´, trochu se na to připravit. Beru to tak, že se synovi splnil jeho sen. Když vezmu v potaz to, že u přijímacích zkoušek byly žákyně z přípravky Národního divadla, moc si vážím toho, že právě Fred u zkoušek výborně obstál a byl na konzervatoř přijat. Člověku se až sevře srdíčko. Myslím si, že syn byl na zkoušky dobře připraven i díky tomu, že paní Brettschneiderová učí i baletní přípravku Tylova divadla v Plzni. Zároveň je tím i vidět, že kvalita tanečního oboru v Domažlicích je vynikající, je to ostatně vidět i podle umístění na soutěžích," myslí si maminka budoucího konzervatoristy.

Ten má v dalším směřování jasno. Co cítil ve chvíli, když se dozvěděl, že je na konzervatoř přijat? Jak zvládne to, že bude na internátu daleko od rodičů? „Měl jsem obrovskou radost, že mě přijali. O tom, že budu v Praze, jsem přemýšlel a říkal si, že se mi bude stýskat. Ale nějak bylo a nějak bude. Myslím si, že si časem nějak zvyknu, i když mamině se asi bude stýskat," reagoval na otázky Deníku čiperný klučina, který se krůček po krůčku protančil až na konzervatoř, aby si mohl splnit životní sen.