„Měla jsem namalovat obrázek koně, ale nějak se mi to pořád nedařilo. Vypadal spíše jako pes,“ řekla nám desetiletá Kristýnka, když si prohlížela obrázky svých vrstevníků, které k akci neodmyslitelně patří. Letos se jich sešlo ke stovce. Dvě děti, které neuměly namalovat koně, dokonce přinesly alespoň pohlednice s jeho fotografií. Ze symbolického vstupného, které se na farmě vybíralo, měli navíc autoři obrázků slevu.

Po jejich odevzdání se tlačili u ohrady a vyčkávali chvíle, kdy budou mít možnost se svézt na koni. Mezi nimi byla s maminkou i Danielka Müllerová z Nového Sedla. „Dcera seděla poprvé na koni ve dvou letech, což bylo před čtvrt rokem na jedné z poutí. Vůbec se nebojí, moc se sem těšila,“ uvedla maminka Markéta s tím, že o akci ve Svržně se dozvěděla od příbuzných z Hostouně.

Ve Svržně voněly pečené klobásy i grilované maso, k nimž co chvíli odbíhali od ohrady, kde probíhala ukázková vystoupení jezdců, děti i dospělí. Také ve stájích, kde zůstali koně, kteří nevozili děti ani nevystupovali, byl ruch. V ohradě probíhaly ukázky drezúry, z nichž se příchozím velice líbila ta, při níž předváděli vláčení ´zločince´ na laně za koněm.

„Přijeli jsme s děvčaty předvést poníky. Adéla Chmelařová se projede na fríské kobyle na dámském sedle, na kterém se sedí s nohama na jedné straně,“ prozradil nám majitel krchlebské Sluneční osady koní Antonín Škampa. Po několika ukázkách překvapil přítomné příjezd historických vozů s vlajkou s desítkami hvězd. „Pozvali jsme sem přátele z Military car clubu Plzeň, odkud ještě přijedou s loutkovým divadlem,“ vysvětlila Deníku Michaela Kozová.

Překvapilo nás, proč pozvali do Svržna divadlo, když tu pro děti byla spousta zábavy i možnost nejrůznějšího vyžití. K dispozici měly také plyšáky, skluzavku, dětskou kuchyňku a pískoviště. „Sama mám dvě děti a třetí čekám. Vím, že děti mají hrozně rády loutky,“ opáčila s tím, že produkce nebyla z nejlevnějších, ale pro zábavu těch nejmenších nelituje peněz. Že to byla dobrá volba, to ukázaly po zábavném losování tomboly v jejím podání dvě loutkoherečky. Děti si ihned získaly, dokázaly si udržet jejich pozornost a vtáhnout je do děje. „Mami, teta mi dala bonbon,“ rozplývala se po skončení představení čtyřletá Kačenka, zatímco její starší vrstevnice dostaly na konci loutkového představení obrázky.

„Jsem ráda, že vyšlo počasí a veškeré přípravy dnešního dne nevyšly naprázdno,“ prohodila jen tak mimochodem obyvatelka farmy a už nabádala rodiče, aby děti odvedli domů spát a vrátili se zpět na country večer.