VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svíčky s sebou! Skauti opět přináší na Domažlicko Betlémské světlo

Domažlicko – Než se dostane za okna domovů nebo na vánoční stoly, ochraňují plamínek před větrem či sněhem desítky skautských rukou. Jeho každoroční pouť a šíření celou Evropou je fascinující. Betlémské světlo – symbol míru a přátelství – k nám skauti a skautky přivezou i letos.

23.12.2014
SDÍLEJ:

BETLÉMSKÉ SVĚTLO se bude opět rozdávat na Štědrý den i v domažlickém kostele Narození Panny Marie.Foto: Deník/Josef Babor

V sobotu 20. prosince se vlaky rozjel do všech koutů republiky a lidé si jej mohou připálit a odnést do svých domovů.
Na Domažlicku budou skauti a skautky rozdávat Betlémské světlo hned na několika místech. Přímo do Domažlic jej vozí členové oddílu Ještěrky až z Plzně.
Domažlice a Klenčí
Předávat ho budou již tradičně v postranním vchodu kostela Narození Panny Marie na náměstí Míru, a to 24. prosince od 10:00 do 11:30. Stejný oddíl bude také na Štědrý den od 10:00 do 11:00 rozdávat světlo v kostele sv. Martina v Klenčí pod Čerchovem.
Prapořiště
Skauti a skautky ze střediska Lípa Prapořiště přinášejí Betlémským světlem radost svému okolí již asi pět let. Světlo si připalují od domažlických skautů a rozdávají je v Prapořištích a ve Kdyni. Letos je bude možné dostat 23. 12. na Živém Betlému od 16:00 na faře ve Kdyni. Prapořišťští nosí světlo i do Penzionu pro seniory ve Kdyni.
Holýšov
Již více než 10 let rozdávají Betlémské světlo členové holýšovského oddílu Volný národ, kteří si je vozí stejně jako Domažličtí z Plzně. Proč světlo rozdávají, přiblížil vedoucí oddílu Petr Kolenatý: „Ta symbolika světla, které přijelo až z Betléma, je obrovská a mít takové světlo doma během Vánoc je pro mnohé lidi úžasný zážitek.

Pro děti rozdávání světla znamená, že se setkají s lidmi, kterým není „duchovno" ještě úplně lhostejné."

Holýšovští skauti a skautky světlo dříve rozdávali v ulicích města, ale nakonec se také přesunuli do kostela, kam si pro světlo přichází mnohem více – nejen věřících – lidí. Světlo zde již rozdávali v neděli, ale bude možné si jej z kostela sv. Petra a Pavla odnést i při mších kdykoliv během Vánoc.
Staňkov
Betlémské světlo se bude rozdávat i ve Staňkově.
Přijít si pro ně můžete do kostela sv. Jakuba Staršího na Štědrý den od 9:00.
Tradice z Vídně
A jak se vůbec světlo dostane až do našich končin? Plamen každoročně putuje z Betléma do Vídně, kde ho rakouští skauti předají skautským delegacím z celé Evropy. Letos se tak stalo v sobotu 13. 12. 2014 ve 14 hodin v největším vídeňském evangelickém kostele na Lutherplatz 1, Wien–Gumpendorf, kde nechyběli ani Češi. V pátek 19. prosince v 15 hodin světlo v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha převzali od skautů a skautek zástupci církví a další významné osobnosti. Den poté – v sobotu 20. prosince – se Betlémské světlo „rozjelo" vlaky do celé republiky.

„Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru, přátelství a klidu a jsem moc rád, že právě toto mohou skauti o Vánocích přinášet lidem do jejich domovů," popisuje smysl akce pro skauty a skautky jejich starosta Josef Výprachtický.

Světýlko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista k nám letos dorazí již po dvacáté páté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do téměř třiceti zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Autor: Josef Babor

23.12.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Žena zapomněla kartu v bankomatu, zloděj ji okradl

Viktorie Ublová

Právě se narodili

Zpěváci bratři Hradečtí vydali debutové album

Domažlice – Debutové CD Když se usmíváš vyšlo v tomto týdnu bratrům Hradeckým z Domažlic.

Kůrovcová kalamita přinese do rozpočtu Domažlic čtyři miliony

Domažlice – Vyšší těžba dřeva z důvodu kůrovcové kalamity přinese vyšší příjem do domažlického rozpočtu.

Domažlické publikum si užilo jazzrockový vánoční koncert

Domažlice – Ve čtvrtek večer se ve velkém sále MKS v Domažlicích představilo uskupení Ivan Audes Quartet se zpěvačkou Soňou Hanzlíčkovou Borkovou.

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT