Dům ve Starokdyňské ulici, jehož stáří se datuje k roku 1780 a který je zapsaný v Ústředním seznamu kulturních památek, město opravilo a zpřístupnilo k nahlédnutí i veřejnosti již 13. října roku 2017.

Přesto k finálnímu dokončení a otevření chybí několik věcí, na což upozornili zastupitelé Jaroslava Mlezivová (KSČM) a Jan Löffelmann (ODS). Právě bývalý starosta vznesl dotaz, zda je dokončením někdo pověřený.

„Bude se blížit sezóna. Je třeba tam zavěsit dobová svítidla, doladit interiér nábytkem a využít i různých nabídek,“ zmínil na pondělním zastupitelstvu Löffelmann.

Nabídkou myslel například nábytek z minulého století, ale dále i materiály týkající se Boženy Němcové, které má k dispozici paní Kubů. „Měli jsme v úmyslu tam zřídit jakousi světničku Boženy Němcové,“ uvedl dále Löffelmann.

Na její nabídku město přistoupilo, to potvrdil starosta Oskar Hamrus (PRO-Kdyňsko). „Jsme v komunikaci a jednali jsme spolu. Veškeré věci sháníme. Prostor věnovaný Boženě Němcové tam bude. Ovšem v domě je třeba několik dodělávek, prozatím je tam ještě nefunkční toaleta.“ Co se týká toalety, je třeba napojení na kanalizaci. Ta je však na druhé straně ulice. Jde pouze o podkopání ulice. „To je ale v současnosti zbytečné, když v domě zatím nic není,“ pokračoval k tématu bývalý starosta Jan Löffelmann. Určité starožitné prvky jsou nashromážděné, například staré lustry a svítidla, které stačí pouze namontovat. Historický dům, na jehož opravu byly použity dobové materiály, odráží nejenom atmosféru dané doby, ale je i krásnou připomínkou tehdejšího způsobu života. Důkazem toho je i téměř nedotčená černá kuchyně. Ačkoli na zastupitelstvu padl příslib dokončení Domu v kožichu, konkrétní termín stanoven nebyl. „Pokud vše vyjde, bude to tuto letní sezónu,“ uzavřel zastupitel Ota Královec (ČSSD).

Ilustrační fotografie.
Kontejnery na šaty zmizí z ulic