„My jsme tu už popatnácté. Stala se z toho taková hezká tradice. Na Štědrý den rozdáváme Betlémské světlo u nás před domem ostatním lidem. Máme tam i betlém a rozdáváme svařák, pokaždé se tam sejdou stovky lidí, takže už je z toho taková hezká pravidelní akce,“ říká Marcela, která si přijela pro plamínek z Betléma z Dobřan. „Světlo nám za ty roky nikdy nezhaslo, máme tam připravené dvě velké svíčky jako rezervu, tak zatím se ho vždycky podařilo udržet,“ doplňuje ji její muž Václav.

Světlo z Betléma však zamíří z Plzně i dalšími směry. Skupinka skautů jej vezla například do Domažlic nebo Mariánských Lázní.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

My jezdíme pravidelně, já jedu počtvrté, ale naše skautské středisko si pro Betlémské světlo jezdí už dvacet let. Máme speciální lucerničky, aby nám světlo nezhaslo. A vozíme s sebou i hasicí přístroj, kdyby došlo k nějaké nehodě. Na každé zastávce vystoupíme a předáme světlo všem, kdo si pro ně přijdou. V Mariánkách pak bude světlo dostupné ve všech kostelích,“ vysvětluje Daniel, mladý skaut z Mariánských Lázní.

Tříčlenná skupinka skautek s lucerničkami poveze světlo pro změnu domažlickým směrem.

V Domažlicích vystoupíme a rozvezeme světlo ještě na další tři místa. V samotných Domažlicích jej pak budeme rozdávat na náměstí na Štědrý den,“ popisuje putování plamínku domažlická skautka Veronika.

Náhradní vánoční tramvaj vyjela do plzeňských ulic v pátek 15. prosince.
Nová vánoční tramvaj vyjela do ulic Plzně. Víme, kde se s ní svezete

Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru pomocí putujícího plamínku z Betléma vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Světlo přátelství, jak byl betlémský plamínek také nazván, dostalo po konci komunistické vlády a v rukou skautů poprvé putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Kam si můžete zajít pro Betlémské světlo v Plzni

21. prosince 2023

Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM

23. prosince 2023

Katedrála sv. Bartoloměje

Kostel sv. Martina a Prokopa

Poustevníkova jeskyně

Pastorační centrum Skvrňany (sestry Salesiánky)

24. prosince 2023

Katedrála sv. Bartoloměje

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel sv. Jana Nepomuckého

Kostel sv. Martina a Prokopa

Kostel Nejsvětějšího Jména Ježíš (U Ježíška)

Kostel Panny Marie Růžencové

Kostel svatého Jiří