Skupina historického šermu Samotáři z Horšovského Týna dlouhodobě vyklízí a upravuje okolí tamního kostela Svaté Anny na Vršíčku a připravuje ho na letošní velkolepou událost – v sobotu 13. června zde proběhne dobová bitva.

Inspirací je historicky doložená událost neúspěšného obléhání Horšovského Týna husitskými vojsky v roce 1422.

„Nápad uspořádat u nás v Horšovském Týně historickou bitvu vznikl již v létě 2013. Právě proto, že se pravidelně zúčastňujeme různých šermířských vystoupení a bitevních klání, jsme si řekli, proč to neudělat také u nás," uvedl vedoucí Samotářů Pavel Svojanovský. „Stál ale před námi úkol najít vhodné místo. Svatá Anna nám přišla jako nejlepší řešení. Kastelán hradu a zámku Jan Rosendorfský nám vyšel vstříc a pozemky okolo kostela nám dovolil využít pro náš účel. Nejprve jsme však museli začít s úpravou okolí kostela. Všude byly náletové dřeviny a keře, travnaté plochy neudržované, prostě džungle. Další oříšek byla likvidace oplocení plochy pod kostelem, kde stavební firma zanechala přes 30 plotových sloupků zabetonovaných do pneumatik," popsal.

A tak se již skoro dva roky každý víkend mimo sezonu Samotáři scházeli na Svaté Anně a vyklízeli okolí. V současné době již prostory udrží tak, aby byly připraveny na blížící se první ročník.

„Oslovili jsme již skupiny historického šermu z našeho okolí i z různých míst republiky, máme také příslib účasti skupin ze zahraničí. S mnohými z nich se známe z vystoupení během sezony," řekl Svojanovský.

Vlastní bitva by měla proběhnout na poli před kostelem. Na louce pod terasou bude stanový tábor pro účinkující.

Po celý den bude probíhat doprovodný program: turnaje v historickém šermu a lukostřelbě pro děti i dospělé, ukázky sokolnictví a různé soutěže a hry. To vše za doprovodu středověké hudby a tanců. Bude zde také koutek s tvořivými činnostmi pro děti. Nebude chybět ani občerstvení, trh s dobovým zbožím a mnoho dalších atrakcí.

„Budeme doufat, že nás nezklame počasí a bitvu o neúspěšném obléhání Horšovského Týna přijde zhlédnout co nejvíce lidí a že se tato akce stane tradicí tak jako Anenská pouť," dodal závěrem 'Samotář' Svojanovský.

Jaroslav Čedík