Kostel sv. Anny na Vršíčku u Horšovského Týna je bezesporu výraznou dominantou krajiny. Stejně jako mnoho jiných významných památek však i jeho stav není zrovna nejlepší.

Každý kolemjedoucí řidič si mohl ještě nedávno povšimnout modré plachty, která zakrývala střechu kostela. V současné době se totiž pracuje na opravě části krovu a střešní krytiny.

„Ziskali jsme finanční prostředky na tuto opravu. Na jaře ještě dokončíme některé věci, které je možné udělat, až nebude mrznout,“ vysvětluje kastelán horšovskotýnského hradu a zámku, který kostel sv. Anny spravuje. Poznamenává, že finance na opravu památek pravidelně přicházejí v nevhodnou dobu před nástupem zimních měsíců.

Kostel Sv. Anny, pozdně gotická stavba s vzácnou síťovou klenbou presbytáře, byl v 18. století barokně přestavěn a rodina Trauttmansdorffů tam nechala vybudovat svou rodinnou hrobku. Dnes patří kostel státu, o jeho správu se již staletí stará hrad a zámek v Horšovském Týně.

Na špatném stavu kostela se kromě zubu času podepsaly i četné aktivity vandalů a dnes je kostel zcela uzavřen, výjimkou je například období Anenské pouti.

V devadesátých letech se opravila část interiéru kostela. Poté práce na památce na nějaký čas ustaly a před čtyřmi lety se například opravila prosakující terasa. „Ještě je třeba opravit například druhou část střechy, dveře, zpevnit opěráky, udělat fasádu i opravit již opravené – především vandaly poničená okna,“ popisuje kastelán.

Opravy kostela financuje státní fond na opravu památek. Se způsobem, jakým se sv. Anna rekonstruje, však po špatné zkušenosti s rekonstrukcí kostela v Horšově příliš spokojen není.

„Vadí mi, že se u kostela opět nebuduje žádné zázemí. Mělo se začít od domku správce. Kostel se opravuje tak, že bude za čas zase zničený. Vandalismus je hrozný, kostel je na odlehlém místě a nikdo ho nebude hlídat. Stavební firmy se na místě i teď setkávají s drobnými krádežemi,“ říká kastelán, podle kterého by měl být areál oplocen a střežen.

Rosendorfský doufá, že se potřebné rekonstrukce, jejiž náklady by údajně již neměly být příliš vysoké, podaří dokončit a památka bude díky nim zakonzervována tak, aby již dále nechátrala. Zrenovovat však kostel do té podoby, aby mohl být zprovozněn, by podle něj přišlo na další desítky milionů.

„Máme ale signály, že podle všeho do roku 2013 už žádné další peníze nedostaneme. Nejen na kostel, ale ani na zámek, ani na nic jiného. Neustále nás vyzývají, abychom více šetřili, ale já už vážně nemám ponětí, kde,“ zakončil kastelán.