VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělce trápí počasí

DOMAŽLICKO - Všichni bez rozdílu čekají na déšť, který má přijít na závěr tohoto týdne

4.5.2007
SDÍLEJ:

PRACH JE TÍM NEJMENŠÍM, CO NEDOSTATEK VLÁHY ZPŮSOBUJE. Polní práce se v těchto dnech bez něho neobejdou. V ´prachu´ navíc cokoliv špatně klíčí.Foto: DENÍK/Milena Cibulková

Neobvykle suché počasí, jaké v letošním roce panuje, nahání vrásky na čela zemědělců.
„V zemědělství pracuji přes čtyřicet let, ale nepamatuji si duben s takovými teplotami a navíc suchem,“ říká František Červený ze společnosti Fomas, která hospodaří v okolí Spálence. „Zatím to vidím jako velmi špatné, ale v sobotu by měla přijít změna. Víkend by pro nás nepříznivé počasí měl prolomit,“ doufá Červený a dodává, že tráva na lukách chrastí pod nohama a počasí je špatné jak pro obiloviny, tak i pro senoseč, která je v dohledné době čeká.

Také na opačném konci regionu, na Staňkovsku, zemědělci nejásají. „Zima byla celkem příznivá, ale je velmi suché jaro. Nejhůře je na tom obilí oseté na jaře. Máme začátek května, rozhodující bude tak polovina června,“ říká ředitel společnosti Agro Staňkov Václav Hauser.

„Brambory sázíme do prachu, dosíváme kukuřici. Mohlo by se to ještě spravit, pokud přijdou srážky v rozumné míře. Jestliže ne, bude neúroda,“ dodává s tím, že sucho už postihlo i jejich živočišnou výrobu. Ve studních klesá voda, do stáje v Hlohové ji dokonce musejí dovážet.
Velký vliv suchého počasí na jařiny zmiňuje i místopředseda ZOD Mrákov. „Ozimé obiloviny mají větší soustavu kořenů, vezmou si vláhu z větší hloubky, takže přečkají. Jarní ječmeny a v našem případě i mák skomírají, neboť v povrchové vrstvě půdy není vláha. Rostliny žijí z trošky rosy, která spadne,“ říká Václav Kůstka s tím, že pokud v sobotu zaprší, porosty by se mohly dát do pořádku. Když nebude vláhy dostatek, mohou se konkrétně s mákem ropzloučit. Pokud bude sucho, plevel mák z velké části umoří. „Dá se čekat menší úroda, ale pokud pořádně zaprší, není vše ještě ztraceno,“ říká Kůstka.

To, že zemědělci, kteří nemají na polích zavedené závlahy, nemohou úrodu nijak zachraňovat, si myslí agronom Meclovské zemědělské a.s.
„Sleduji srážky, a když vám řeknu, že vloni v dubnu napršelo 70 milimetrů srážek, kdežto letos ani ne patnáct, není k tomu co dodávat. Sucho má vliv jak na nyní kvetoucí porosty řepky, tak i na ozimy. Právě totiž začínají tvořit klas. Nesvědčí ani jarním obilovinám, které v tuto dobu odnožují. Na pátek hlásí meteorologové déšť, tak snad přijde. A doufejme, že bude vydatný,“ přeje si za všechny zemědělce agronom Ondřej Kučera.
Ti, které půda živí, zatím doufají, že není vše ztraceno.

4.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Holýšově znovu jednali o bezpečnosti

V Holýšově znovu jednali o bezpečnosti

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš navštíví ve čtvrtek Plzeňsko, Klatovsko a Domažlicko

Policisté zjistili 16 přestupků

Domažlicko – Při kontrole 65 vozidel bylo zjištěno 16 přestupků. Taková je bilance okresní dopravně bezpečnostní akce, která proběhla na Domažlicku ve čtvrtek 11. ledna od 14 do 19 hodin.

Naši prvňáci ze ZŠ Kdyně

Domažlicko - Ve středu 17. ledna najdete v Domažlickém deníku prvňáky ze ZŠ Kdyně. Nezapomeňte si koupit noviny.

Ples se odehrál v Erbovním sále

Horšovský Týn – Po loňské úspěšné premiéře se velkému zájmu těšil i letošní druhý ročník Plesu na Zámku.

První vernisáž v Chodském hradu

Domažlice – V úterý v 17 hodin máte možnost v prostorách Chodského hradu navštívit vernisáž výstavy s názvem V úzkém kruhu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>