„Jestli se v nejbližších dnech neochladí a nebude několik dní a nocí drobně pršet, bude po veškeré úrodě," říká Alexandr Kubáček, předseda horšovskotýnských zahrádkářů a zároveň předseda územního sdružení ČZS v Domažlicích.

Zkázu na své zahrádce sleduje se slzami v očích.
„Je to katastrofa. Za čtyřicet let nepamatuji, že by bylo takové sucho. Spodní voda není a stromy shazují plody. Denně sebereme s manželkou hromadu jablek. Nepadají jen letní, ale i zimní jablka. Angrešty zaschly, rybízy také. Zelenina na záhonech skomírá, brambory nerostou. Všichni zahrádkáři jen smutně přihlížíme, jak úroda usychá," pokračuje Kubáček.

Rada jak úrodu zachránit sice existuje, ale je v tomto období neuskutečnitelná.
„Pokud bychom chtěli v těchto vedrech zachránit plody na stromech, museli bychom ke každému ob den nalít tak sto litrů vody a tak to praktikovat značnou dobu. To je ale nemožné, protože nikdo už nemá tak obrovský zdroj vody. Pokud se ke stromům nebo na záhonky nalijí dva kropáče vody, není to nic platné. Jen se pokropí prach."

Letní jablka, která právě dozrávají, se jíst nedají.
„Jsou neuvěřitelně kyselá a chutnají po spálenině. S letošní úrodou to vidím moc špatně," dodal Kubáček.

Zaschlá letní jablka se nehodí ani na pálenku. Výnos z nich je žalostný.
„Jablka nemají šťávu. Drť z nich je suchá a výnos žalostný, takže pokud nezaprší, bude letos málo i pálenky. A stejné to bude i se slivovicí, protože i švestky shazují plody," řekl Vladimír Císler z Pálenice ve Starém Klíčově.