Jejich znalosti a šikovnost posuzovala komisařka Národního ústavu odborného vzdělávání Praha Marie Kubalíková, která dříve na Obchodní akademii učila.

Státní zkouška se skládala ze tří částí, a to desetiminutového opisu, zpracování tabulky v excelu a obchodního dopisu.

„Studenti museli uspět ve všech třech částech zkoušky,“ řekla učitelka Alena Šustrová s tím, že výsledky se dozví a vysvědčení o státní zkoušce obdrží až na začátku nového školního roku, protože písemnosti podléhají dvojí kontrole a revizi.

„Jsem ráda, že jsem si to zkusila. Vůbec jsem netušila, že jsem taková trémistka,“ řekla jedna ze studentek, těsně po splnění všech tří částí státní zkoušky.

I ostatní byli se svými výkony spokojeni a věří, že podmínky zkoušky úspěšně zvládli.

„O složení této státní zkoušky je velký zájem a i úspěšnost je výborná. Vloni, kdy škola tuto možnost po letech znovu nabídla, bylo zájemců kolem třiceti a neuspěl pouze jediný,“ pokračuje Šustrová a dodává, že státní zkoušku z kancelářského psaní na klávesnici PC a obchodní korespondence může složit i ten, kdo ovládá všechny disciplíny a přitom není studentem školy.

„Termín zkoušky je vždy jednou ve školním roce, a to právě v letním období, protože naši studenti třetích ročníků už mají probranou všechnu potřebnou látku a ještě nemají stres z nadcházející maturity. Ve čtvrtém ročníku už je nechceme zatěžovat,“ ukončuje Šustrová.