Zapojení do mezinárodního a především multikulturního projektu je v Domažlicích již pomalu tradicí.

Letos se na Chodsko přijeli podívat studenti z Keni, Gruzie, Kyrgyzstánu, Brazílie, Indonésie, Malajsie, Čínya Indie.

Svůj čas tráví se Základní školou Komenského 17, jejíž žáci ze 6. B a 9. B. si pro ně připravili malý kulturní program. Oblékli se do chodských krojů, přinesli si nástroje typické pro náš kraj – vozembouch a dudy – a zahráli jim na ukázku několik lidových písniček. Vedle toho další žáci v angličtině krátce představili Chodsko, Domažlice i významné památky – nakloněnou věž, Chodský hrad – a osobnosti, mezi nimiž zmínili například Boženu Němcovou. Žáci však neopomněli ani historii školní budovy, která kdysi sloužila jako dívčí a chlapecká škola.

Ukázka folkloru zahraniční návštěvu velice zaujala, vystoupení si studenti dokonce natáčeli. Ostatně podobnou předváděčku vlastní kultury si pro české žáky připravili i oni sami. Každý z hostů prezentoval typické prvky své kultury – od vlajky přes tradiční motivy, oděvy či pochoutky. Ty si připravila například Salome Gasuiani z Gruzie.

„Přinesla jsem sušené ovoce a sladkost s ořechy,“ uvedla a zdůraznila, že v České republice se jí velmi líbí. „Nedovedla jsem si představit, jak ohromná celá akce bude. Jsem z celého kolektivu a jeho zápalu nadšená,“ prozradila. Podobné dojmy měli i další, například Grace Alusa z keňského hlavního města Nairobi. „Moc se mi tu líbí, jen je tu na mě docela zima,“ řekla se smíchem Grace. Všichni do jednoho se mezi místními žáky stali doslova celebritami. Všichni se chtěli s návštěvníky z ciziny fotografovat, sbírali jejich autogramy.

Harry, který pochází z indické oblasti Pandžábu, z toho byl poněkud nesvůj. „Nejsem na takovou pozornost úplně zvyklý,“ přiznal s tím, že je v Evropě a vůbec na tak daleké cestě poprvé.

V Domažlicích všichni budou minimálně ještě týden.

Do projektu Edison se zapojila i Obchodní škola, která rovněž čeká na delegaci ze zahraničí. Slavnostní zahájení multikulturní akce tam bude 25. února.