Jednadvacet studentek ve dnech 31. května až 9. června 2022 načerpalo spoustu zážitků během pobytu s Francouzi. Dívky ve věku 15-16 let Gymnázia Jindřicha Šimona Baara (GJŠB) v Domažlicích doprovázely na cestách dvě učitelky francouzštiny.
Škola, se kterou gymnázium spolupracuje již více než 20 let, se nachází ve městě Saint Arnoult en Yvelines, asi 50 kilometrů od Paříže.
Pobyt v hostitelských rodinách umožnil studentkám nejen ochutnat francouzské speciality, ale i intenzivně komunikovat v cizím jazyce. Většina dívek se učí francouzštinu, jen několik z nich komunikovalo anglicky, což bylo těžší, protože ne všichni Francouzi tento jazyk ovládají.
„Největším přínosem výměny byla komunikace v cizím jazyce v reálných situacích, kterou jim ve školním prostředí nabídnout nemůžeme,“ sdělila učitelka z domažlického gymnázia Petra Šlajsová s tím, že studentky si například uvědomily důležitost správné výslovnosti nebo intonační odlišnosti obou jazyků.
Díky návštěvě školy mohly dívky porovnat školní systémy a také jiná pravidla, například zákaz používání mobilních telefonů při výuce nebo určený způsob oblékání ve škole. V neposlední řadě si uvědomily, jak odlišný je francouzský životní styl - pomalý, méně stresující, ale liší se i dobou stravování, Francouzi například večeří až po 20. hodině.
Pauza na oběd ve škole trvá 90 minut a oběd se skládá ze čtyř chodů - předkrmu, hlavního chodu, mléčného výrobku a dezertu. Při obědě nemůže chybět bageta a pije se pouze voda z kohoutku.
Celý areál školy je oplocený a uzavřený a u vchodu je každý nově příchozí kontrolován. „Třídy nejsou kmenové, tak jako na naší škole, ale jsou určené pro konkrétní předměty i učitele,“ vysvětlila Šlajsová s tím, že učitelé je využívají i jako svůj kabinet, protože zde mají potřebné pomůcky a vybavení.
O přestávkách a při obědě dohlíží na žáky takzvaní dohližitelé. Ve škole je studovna s knihovnou, kam mohou žáci přijít o volné hodině pracovat nebo zde probíhají hodiny čtenářské gramotnosti.
Pokud se v areálu školy někdo zraní, ošetří ho zdravotní sestra, která provádí i běžné preventivní prohlídky. S osobními problémy pomáhá žákům školní psycholog. Na konci vyučování v 16 hodin nebo v 17 hodin odjíždí žáci, kteří bydlí v okolních vesnicích, školními autobusy domů. Aby žáci při hodinách nepřerušovali práci a výklad učitele, používají karty, které ukáží učiteli, který tak zjistí, že potřebují na toaletu a žáci tak mohou nerušeně opustit učebnu. Všechny studentky GJŠB navštívily alespoň 3 vyučovací hodiny a mohly si tak všimnout rozdílů mezi oběma vzdělávacími systémy.
Nedílnou součástí pobytu bylo cestování.
Země Normanů studentky uchvátila, 1. června navštívily Normandii
Ve městě Rouen si děvčata prohlédla katedrálu, kterou si zamiloval Claude Monet a zachytil její průčelí asi na třiceti svých obrazech. Procházkou kolem Velkého orloje došly studentky na náměstí Vieux Marché, kde se pravidelně koná trh a nachází se tam také místo, kde byla upálena Johanka z Arku. Zajímavá byla i prohlídka moderního kostela, který je této patronce Francie zasvěcen. „Zvenku stavba připomíná vikingskou loď, uvnitř nás překvapily barevné vitráže a okna ve tvaru ryb. V rámci poznávání místních specialit jsme ochutnali sladké pečivo zvané chouquette,“ řekla učitelka GJŠB Petra Váchalová.
Po historickém Rouenu čekalo výletnice ještě lázeňské městečko Etretat, kam Francouzi jezdí o víkendu za odpočinkem.
Pohádkové zámky na Loiře
Ve čtvrtek 2. června obdivovaly studentky zámky na Loiře. „Nejprve jsme navštívily zámek Chenonceau, kde jsme si prohlédly nejen interiér, ale prošly jsme si také přírodní labyrint,“ popsala Váchalová. Další zastávkou byl zámek Chambord.
Paříž, město módy a elegance, navštívily ženy 7. června.
Po výstupu na kopec Montmartre obdivovaly studentky baziliku Sacré Coeur a strávily příjemné chvíle na náměstí Place du Tertre. Další zastávkou byl Moulin Rouge, nejznámější pařížský kabaret. „Potom jsme se metrem přesunuly k Vítěznému oblouku a odtud se vydaly po Champs Elysée k Elysejskému paláci, sídlu francouzského prezidenta,“ popsala Šlajsová. Nechyběla ani návštěva Louvru nebo centra moderního umění George Pompidou.
Francouzi přijedou na výměnný pobyt do Domažlic letos na podzim. Bude jich osmnáct, včetně tří chlapců.