Na Vyšší odborné škole, Obchodní akademii a Střední zdravotnické škole v Domažlicích skládá zkoušku z dospělosti dvaasedmdesát studentů.

„Jsem nervozní, ale snad to půjde. Angličtinu a češtinu už mám za sebou, tak snad to dám i teď,“ řekl maturant Pavel Novák, student 4. IE těsně před vstupem do učebny, kde měl složit ústní zkoušku z ekonomiky.

Mnohem lépe se cítil jeho spolužák Honza Koch (na snímku), který stejnou zkoušku právě dokončil.

„Jak jsem dopadl, se teprve ukáže, ale mám z toho celkem dobrý pocit. Ještě mě čeká ústní zkouška z počítačového systému a budu mít maturitu za sebou, pak si teprve oddechnu a budu se radovat.“

Z průběhu letošních maturit neměli obavu jen studenti, ale i učitelé a ředitelé škol.

„Příprava maturity byla velice náročná. Ředitel má přístupová hesla do systému, ze kterých se tisknou všechny dokumenty týkající se profilové a společné části ústních zkoušek. Týden před maturitami jsem nedělala nic jiného, než že jsem tiskla. Spotřeba papíru na jednoho studenta je obrovská. Statistiky říkají, že je to šest set papírů na studenta, ale my se blížíme k osmi stům. Máme to však za sebou a maturity jsou připravené. Příští rok už to snad bude snazší. Problém je s vrácením písemných částí a didaktických testů. Vysoké školy totiž dělají přijímací zkoušky v průběhu června, ale studenti dostanou vysvědčení až 20. června,“ řekla Věra Prantlová, ředitelka VOŠ, OA a SZŠ v Domažlicích.