První strom v domažlických alejích padl. Čeká to i další dřeviny. Mnoha lidem v Domažlicích plánované kácení ale vadí, protože stromy považují za dominantu náměstí. Podle odborníků jsou ale ve velmi špatném stavu, který v minulosti způsobilo radikální a nešetrné ořezání ve výšce zhruba šesti metrů.

„Když to vidím, mám ohromný vztek. Takovou nádheru porazit. Pořád se mi nechce věřit, že někdo mohl být takový barbar, a takhle ty stromy ořezal. Viděl jsem ale ten pařez, který po prvním poraženém stromu zbyl, a ten je opravdu uprostřed vyhnilý,“ myslí si Domažličan Jaromír Krasík.
Kácení předcházela spousta problémů. Ještě nebylo ani schváleno a město čekalo na další posudky, ale Česká obchodní inspekce životního prostřed ČR už hrozila desetitisícovými pokutami.

„Dlouho jsme se snažili najít nejméně bolestivé řešení. Nechali jsme udělat několik posudků, než bylo kácení schváleno,“ uvedl místostarosta Domažlic Pavel Wolf.

Všichni znalci se shodli, že dvojité stromoví sestávající ze 13 jírovců a jedné lípy je nebezpečné, neboť hrozí vylamování výhonů a jejich pád na chodník. „Na kmenech stromů jsou viditelná mechanická poranění, a to rovněž u mladších výsadeb. Koruny jsou tvořeny velkým množstvím náhradních výhonů a v místě jejich nasazení probíhá hniloba dřeva,“ uvedli v posudku, který si vyžádal odbor správy majetku domažlické radnice, odborníci z firmy Baobab. Druhý posudek zpracoval autorizovaný zahradní a krajinný architekt Přemysl Krejčík a výsledky byly téměř shodné.

„Nikomu se do porážení stromů nechce, ale neznáme jiný postup a ani nevíme, zdali je možné alej pokácet. Požádali jsme proto o vyjádření domažlický odbor životního prostředí,“ řekl Wolf. Dodal, že v prosinci zažádali o povolení pokácet jeden strom na základě odborného posudku, aby si ověřili jeho správnost. „Občané tak mohou vidět na vlastní oči pod čím chodí. Strom byl uříznut šikmo a do výšky jednoho metru. Ve středu je vidět vyhnilá dutina, která je však nejhorší v rozvětvení.“

Na každém stromě v domažlických alejích visí posudek, který popisuje vadu jednotlivého stromu. „Neumím si představit jak to tady bude vypadat bez těch krásných stromů. To už snad ani nebude domažlické náměstí. Ale na druhou stranu, pokud hrozí lidem nebezpečí, nedá se nic jiného dělat,“ řekla Deníku Jaroslava Plíšková z Domažlic.

„Pokud by k vykácení došlo, byla by alej znovu osázena tak, aby byl zachován její původní ráz. Podobně tomu bylo se stromy v ulici Msgre B. Staška nebo s lípou svobody, která byla vysazena u příležitosti vzniku republiky v roce 1919. Po 87 letech musela být pokácena a 13. dubna 2006 byla znovu vysazena,“ informoval Wolf.

Rada města letos v lednu schválila podání žádosti o vykácení stromů v aleji. Starosta vyzval spoluobčany, aby pomohli s řešením této situace. „ Do kácení se nám opravdu nechce, ale asi nám nic jiného nezbyde, protože jsme vlastníkem, a tím jsme zodpovědni za stromy, ale především za zdraví občanů kteří pod vyhnilými stromy chodí,“ dodal Wolf.