Příjezd transportního vozidla ve Waldmünchenu napjatě očekávaly davy již před čtrnáctou hodinou. Strom byl zabalen do transparentu s dvojjazyčným nápisem. Požehnal mu farář města Waldmünchen p. Wolfgang Häupl a jeho kolega farář Ernst Schwemmer.

Akce se zúčastnilo mnoho představitelů politické scény, zástupci hospodářské sféry i duchovní. „Dar tohoto stromu symbolizuje novou situaci v Evropě," prohlásil na slavnosti domažlický starosta Miroslav Mach. Starosta města Waldmünchen Markus Ackermann zdůraznil výborné vztahy s českými sousedy, díky nimž bylo možné celou akci takto zorganizovat.

„Z úst všech řečníků zaznělo, že strom pochází z českého území česko-bavorské hranice. Tato akce byla prezentována jako výsledek dobrých sousedských vztahů a porozumění z obou stran hranice," poznamenal ředitel Domažlických městských lesů Jan Benda.

„Je však třeba připomenout, že organizace celé akce ležela na bedrech německé strany. Pominu-li obrovské finanční náklady, musím vyzvednout obrovské úsilí členů skupiny Trenckverein, konkrétně části mládeže 'Černých pandurů'," dodal Benda s tím, že za povšimnutí stojí i obrovská houževatost organizátorů.

„Skoro pět dnů od samého rána do pozdního večera skupina mládeže vkusně balila vánoční strom do tři a půl metrové šířky. Obdiv patří i ženám z tohoto spolku. Po celý rok připravovaly vánoční ozdoby a suvenýry. Bylo to i v době letních veder, kdy jiní hledali osvěžení na koupalištích," připomenul.

Nedělní slavnost vyvrcholila večerním koncertem Hudba bez hranic, na kterém vystoupili Felix Slováček a Lucie Černíková. Akce se ve velké míře zúčastnili i hosté z Čech.

Papeži bude strom předán v pátek 13. prosince. Vzácný náklad doprovázejí do Říma zástupci z Waldmünchenu i z Domažlicka. Pro město Waldmünchen je to přitom již podruhé, kdy posílají na Svatopetrské náměstí vánoční strom, poprvé se tak stalo v roce 1984.

Společně s tímto obřím stromem poputuje do Vatikánu také dalších šedesát menších vánočních stromků ty budou rozděleny mezi tamní představitele světské i duchovní sféry a umístěny například ve státních a úředních budovách.

„Až smrk z Bystřice uvidíme v přímém přenosu v televizi při vánočním požehnání Urbi et Orbi 25. prosince, vzpomeňme na naše město a jeho lesy," poznamenal na závěr starosta Mach.