Důvodem jeho pokácení byl kůrovec, který strom před nedávnem napadl. „Smrk se zde vysadil zhruba před čtyřiceti lety jako okrasný strom. Letos zjara jsme zjistili, že se zazelenal a najednou z ničeho nic bylo všude jehličí. Na to konto jsme kontaktovali hajného, abychom zjistili, co se se stromem vlastně děje. Hajný přišel na to, že došlo k napadení stromu kůrovcem, a sdělil nám, že do měsíce bude strom úplně suchý, a tak se také stalo. Skutečně do měsíce byl strom suchý. Na základě tohoto zjištění jsme byli nuceni kontaktovat odborníky, a ti strom zlikvidovali během dvou hodin,“ sděluje starosta Chodské Lhoty František Jílek.

Kůrovec si skutečně nevybírá, zda napadne mladý či starý strom. Jakkoliv starý strom napadne, tak to ve většině případů končí podobným způsobem, jako před pár dny v Chodské Lhotě. Strom se tomuto typu škůdce jen těžko ubrání.

„Nyní uvažujeme o vysazení lípy, takzvaného stromu republiky ku příležitosti letošního stého výročí naší republiky. Chtěli bychom ho vysadit na místě, kde do nedávna stál právě tento letitý napadený smrk,“ uzavírá starosta František Jílek.