Soutěž organizuje Cech Kovo České republiky a je zařazena do soutěže České ručičky, která je největší přehlídkou řemesel a řemeslných oborů v České republice.

Celostátního kola se zúčastnili zástupci sedmi krajů; Plzeňského, Ústeckého, Jihočeského, Vysočiny, Moravskoslezského, Jihomoravského a Olomouckého.

Žáci se měli zhostit několika úkolů, a to –⁠ výroby součásti dle technické dokumentace, technického měření a testu odborných znalostí.

Zleva: Rainer Nusko, Pavla Böhmová, Jana Bláhová, Zdeňka Buršíková – ředitelka SOU Domažlice, Siegfried Zistler – ředitel Berufsschule Cham, Vítězslav Pohanka
Domažlické učiliště získalo ocenění za přeshraniční partnerství škol

První den po přivítání účastníků se soutěžící přesunuli do dílen, kde vyráběli ‘hledač středu’. Jednalo se o sestavu skládající se ze třech ručně vyráběných dílů a hotových spojovacích součástí, které potom hodnotila komise rozhodčích z řad učitelů. Ti hodnotili technickou správnost, funkci a vzhled výrobku.

Druhý den následovalo technické měření a teoretický test.

Po sečtení bodů ze všech disciplín se na první příčce umístil Michal Vávra z Pelhřimova, druhý byl Jan Martan z Plzně a třetí místo získal žák pořádajícího učiliště Jan Vondrák.

Slavnostní vyhlášení výsledků se konalo na domažlické radnici, žáci podle umístění obdrželi hodnotné ceny.