První turista přišel po půl deváté

Prvního turistu, který přišel do bělského infocentra, přivítala stejně jako ostatní Marcela Bartoníčková.

„Dostavil se ve čtvrtek po půl deváté od Plané a byl to pan Klíma z Chodova u Karlových Varů," prozradila Deníku.

close Střípky ze srazu turistů v Bělé. zoom_in

Do Bělé cestovali vlakem téměř 15 hodin

V Bělé jsme zastihli turisty až z východu Slovenska.

„Prijeli sme až z ďalekých Košíc a sme manželia Kulišovci. Šli sme vlakom a cesta nam trvala 14 až 15 hodin.Teraz sme boli na prechádzke v Újezdu Svätého Kríža, lebo sme prišli už do obedu. Je tu pekně,"sdělil Deníku slovenský turista a dodal: „Ja som tu bol aj pred piatimi rokmi na zimnom zraze, to čiastočne rozhodlo – a manželka tu nebola, tak sa chcela prísť tiež pozreť." Jeho měkká ´slovenčina´, na niž jsme byli zvyklí do rozdělení ČSFR (31. prosince 1992), zněla nádherně, byla by škoda ji překládat.

close Střípky ze srazu turistů v Bělé. zoom_in

| Video: Youtube

Moravanku lákala ´bosá noha´

„V Bělé jsem poprvé, ale jinak Domažlicko i Čerchov znám. Je to tu pěkné, už jsme navštívili zámek v Horšovském Týně. Ještě nevím, na jakou trasu se v sobotu vydám, musím to prostudovat. Lákala by mne ´bosá noha´ na Velký Zvon, ale půjdeme tak asi s dcerkou až u nás na Moravě ve Valticích, kde je ´bosá stezka´," zvažovala ve čtvrtek Hanka Mácová z Třebíče.

close Střípky ze srazu turistů v Bělé. zoom_in

Dvojice turistů z České Lípy přijede nadvakrát

Neobvykle okořeněný má pobyt v Bělé dvojice turistů z České Lípy.

„Přijeli jsme dnes autem na otočku, protože se musíme vrátit domů, pak zase přijedeme. Na sraz jsme se přihlašovali v únoru, kdy jsme nemohli vědět, že nás naše paní starostka pozve na ocenění osobností města," zdůvodnil českolipský předseda turistů Čestmír Povolný.

Na Bělsku byl před více než čtyřmi desítkami let. „V roce 1971 jsem byl u Pohraniční stráže a s autobagrem jsem na Železné stavěl hráz rybníka. Tenkrát jsem se dostal až do Tillyschanzu, chtěl bych se tam znovu podívat," prozrazuje.

„Moc mne překvapilo, že nás vítal sám pan starosta. Rozprávěl s námi o Bělé, doporučoval nám různá místa. To nás příjemně překvapilo, to jsme opravdu nečekali," doplnila Anna Machová.

close Střípky ze srazu turistů v Bělé. zoom_in

Expředseda Jan Stráský obdržel v Bělé čestné členství v KČT

Při zahájení letního setkání turistů v Bělé slavnostně převzal na pódiu z rukou předsedy KČT Vratislava Chvátala ocenění bývalý předseda Jan Stráský (* 24. 12. 1940 v Plzni). Klub českých turistů mu udělil za jeho práci pro turisty čestné členství.

close Střípky ze srazu turistů v Bělé. zoom_in

| Video: Youtube

Kouzlo nechtěného se postaralo o raritu

XIV. letní sraz turistů se může pochlubit raritou, která bývá např. ve filatelistických kruzích velmi ceněna. Jedná se o ´chybotisk´ jednoho z deseti příležitostných srazových razítek, na které se vloudilo datum 26. července 2014.

close Střípky ze srazu turistů v Bělé. zoom_in

V hasičské zbrojnici připomínají pivovary Domažlicka

Až do dnešní 19. hodiny je otevřena v hasičské zbrojnici zajímavá výstava nazvaná Pivo na žízeň. K vidění jsou nejen panely s dobovými fotografiemi a dokumenty pivovarů, které kdysi vařily ´tekutý chléb´ na území našeho okresu, ale např. i stařičké pivní lahve.

close Střípky ze srazu turistů v Bělé. zoom_in