Letos uplynulo 430 let od první písemné zmínky o obci Stráž. U té příležitosti se obecní úřad spolu s dobrovolnými hasiči rozhodli uspořádat i setkání rodáků ze Stráže.

„Podle záznamů se první písemná zmínka o Stráži objevuje v roce 1579, je však zřejmé že existovala už dříve.

V rámci tohoto výročí jsme se rozhodli uspořádat o rok dříve i setkání rodáků ze Stráže. Obě události chceme spojit s třetí významnou akcí, kterou je oslava sedmdesátého výročí slavné pouti na Vavřinečku, “ říká starosta Stráže Luboš Mleziva.

Při poutní mši na Vavřinečku, která začíná v sobotu v 10 hodin a celebruje ji Msgre František Radkovský, nechají Strážští vysvětit historicky první vlajku obce.

„Díky těmto třem, pro Stráž významným událostem, jsme se rozhodli nechat udělat znak a vlajku obce. Vybírali jsme z pěti návrhů. O konečné podobě rozhodli sami občané Stráže,“ pokračuje starosta.

Asi kilometr od Stráže, nad údolím Zelenovských rybníků, stál do 70.let minulého století starý mezník, oddělující od sebe majetky města Domažlic a území svobodných chodských vesnic.

Na jeho jedné straně byl vytesán znak města, na druhé zkřížené sekery.

Z těchto informací vycházel také autor předkládaného návrhu strážského znaku a vlajky.

„Červená barva je barvou zemského znaku a připomíná někdejší podřízenost strážských obyvatel českému králi, zelená je barvou lesů a symbolizuje vrch Vavřinec. Zkřížené ručnice a čakany jsou symbolikou strážců královské hranice, od čehož dostala obec i svůj název,“ vysvětluje Mleziva.

Oslavy připravovali Strážští už od podzimu loňského roku. Oficiální setkání rodáků začíná na obecním úřadě v sobotu ve 14.30 hodin.

Následovat bude uctění památky padlých a od 17 hodin je připraven na sportovišti vedle obecního úřadu bohatý kulturní program.

„Program bude uvádět Pavel Lukeš a jako hosté vystoupí Petra Černocká a Jiří Krampol. Večer zahraje k poslechu a tanci Dupalka,“ říká Mleziva a dodává, že bez finanční pomoci sponzorů a ochoty některých občanů by se akce podobného rozsahu nemohla uskutečnit.

Všichni se mohou těšit i na přísně utajované překvapení starosty.