Rybník Za Horou, kde se nalézá jejich Rybářská bašta U Sumce, jako by vypadl z večerníčkovských pohádek o Rákosníčkovi. Je podobným způsobem zakulacený a navíc také nemá žádný přítok.

„Jedná se o obecní majetek, který jsme si propachtovali někdy v roce 1991. Je nás tam asi patnáct rybářů, v čele nyní stojí Václav Hruška, já mám na starosti peníze a ještě s Jirkou Stránských se my tři o rybníček staráme,“ popisuje Zdeněk Vrba.

V době, kdy Strážští u rybníčku začínali, byl zpustlý a okolí měl zarostlé.

„Nějaký chlapík nám tam dovezl takovou zelenou boudu, kam jsme skládali krmení pro ryby. Postupně jsme to tam zvelebovali a dostávali se dál. Postavili jsme novou boudu, která slouží na nářadí,“ vysvětluje.

Hned v počátku hospodaření a péče o rybník, který má něco málo přes půl hektaru, je postihla poměrně těžká rána.

„Do rybníku tečou pouze meliorační vody, nemá žádný přítok. Tak se nám stalo, že jsme udělali v říjnu podzimní výlov a ještě v únoru jsme neměli vodu. Přišli jsme tehdy asi o sto padesát kaprů, všichni popadali,“ vzpomíná na nepříjemnou událost Vrba.

Z ní si strážští rybáři vzali poučení a od té doby se žádný podobný podzimní výlov neuskutečnil. Na vodní ploše, kterou mají pronajatou od obce, však má tradici nedělní sportovní chytání.

„Každou neděli se scházíme, jsme tam tak od osmi do dvanácti hodin. Aby rybník a bašta žily, pořádáme tam i rybářské závody. První odlov udicí děláme v květnu a na podzim uzavíráme sezonu,“ vysvětluje Vrba.

A jaké ryby je možné chytit? „Je jich tam spousta, kapr, štika, candát a měl by tam být ještě jeden sumec. Předevčírem jsme jednoho vyndali, žere nám ryby. Byl jsem mimo domov a volal mi Jirka, že vytáhli kapra, který měl na sobě jeho zuby. Změřili to a odhadli, že sumec musí mít metr. Teď se to potvrdilo, sumec měl 1,05 metru. Ještě by tam měl být jeden,“ vypráví.

Letos se Strážští rozhodli, že uspořádají 4. a 5. června Čtyřiadvaceti­hodinovku. Vyhlásili odměny pro vítěze s tím, že mohou do závodu vpustit jen pětadvacet dvojic.

„Zatím se jich přihlásilo patnáct, tedy 30 lidí. Je to málo, protože vítězné dvojici chceme dát poukaz na rybářské potřeby v hodnotě 6 000, na dalších dvou místech budou čtyři a dva tisíce. Potřebovali bychom, aby se ještě někdo přihlásil, abychom nedopláceli,“ zakončil Vrba s tím, že uvítá další zájemce, kteří se mu mohou hlásit na tel. čísle 721 089 940.

Vloni byl o říjnových závodech U Sumce nával, na článek vás přesměrujeme, klikněte ZDE