Do poplatku za tento rok se navíc musela logicky promítnout zvýšená DPH z 10 na 14 %, dále i vyhláškou změněný paušál na osobu a rok. V každém případě to mohlo znamenat, že lidé z rekreační obce budou muset sáhnout hlouběji do peněženky.
„Řešili jsme základní problém, což je trvalý pokles kubíků vody, která jde na čistírnu, a to už od roku 2006. Tehdy bylo fakturováno 30,5 tisíce m³ odpadních vod. Z toho vycházela cena za kubík. Až do roku 2010 docházelo postupně k poklesu, přičemž v naposledy zmíněném roce to bylo už pouze 17,5 tisíce kubíků. Vloni jsme předpokládali mírné navýšení množství odpadních vod na 18 tisíc m³. Díky tomu, že se trochu rozjel hotel Praha, jsme se nakonec dostali na 19,121 tisíc kubíků,“ uvedl za provozovatele ČOV Igor Kasalický.
Ani pozitivní obrat však nemohl v Babylonu přispět k tomu, aby nemuselo být s cenou stočného hýbáno.
„Celkové náklady na čistírnu byly 507 tisíc korun, tím pádem vyšel mírný zisk pro naši firmu, když roky předtím byly ztrátové. Nová vyhláška změnila paušál na osobu a rok, takže jsme se zastupiteli řešili, co s tím. Tento nový paušál by znamenal pokles na zhruba 15 000 kubíků,“ zaznělo na jednání.
Babylonští zastupitelé však nechtěli v žádném případě připustit, aby lidé platili za stočné od letoška nepoměrně více.
„V minulých letech se splácel ministerstvu životního prostředí úvěr na stavbu čistírny, nyní budeme muset vytvářet fond oprav. Bylo navrženo částku na osobu stanovit tak, aby se příliš neměnila. Dvě osoby loni zaplatily ročně za stočné 2 576 Kč, což je 2×46 kubíků krát 28 korun stočného. Bylo navrženo zvýšení stočného na 36,80, ale tím, že paušál na osobu klesl na 35 m³, dostaneme se na stejnou částku,“ zaznělo vysvětlení.
Obec dále snížila firmě nájem ČOV na 72 000 korun ročně, aby bylo možné po provedených úpravách stočného ještě vytvářet fond oprav. Obyvatelé Babylonu tak pocítí pouze čtyřprocentní zvýšení DPH.