Krajský soud v Plzni odmítl první ze stížností na říjnové komunální volby. Lidovci v Domažlicích se domáhali přezkoumání volebních výsledků. Kvůli procesní chybě v jejich podání ale soud věc odmítl a nezabýval se jeho věcnou důvodností. Lidovci podle soudu podali návrh po zákonné lhůtě. Usnesení senátu včera soud zveřejnil na své úřední desce. Krajský soud v Plzni obdržel celkem 15 stížností na obecní volby v západních Čechách.

Lidovci se dopustili chyby tím, že svůj návrh, který doručili soudu e-mailem v poslední den zákonné lhůty, neopatřili certifikovaným elektronickým podpisem. Lhůta pro podání stížností končila 29. října v 16:00, soud dostal e-mail v 13:55 s oznámením, že originál návrhu je odesílán poštou. Protože ale e-mail neměl řádný elektronický podpis, soud ho nemohl považovat za písemný návrh, jímž se řízení zahajuje. „… soud na takové podání pohlíží, jako by nebylo učiněno,“ konstatuje v odůvodnění usnesení předsedkyně senátu Jana Daňková. Písemný návrh pak soud obdržel až 1. listopadu, tedy po zákonné lhůtě.

„KDU-ČSL se v Domažlicích nedostala do zastupitelstva, získala 4,91 procenta hlasů a k získání mandátu jí chybělo pět plných kandidátek,“ řekl tento týden lídr kandidátky Stanislav Antoš. U soudu se lidovci domáhali přezkoumání výsledků a kontrolního přepočtu ve všech volebních okrscích. Argumentovali tím, že v okrsku číslo 10 tři jejich kandidáti s nejnižším počtem hlasů získali jen po šesti hlasech.

Přitom devět členů KDU-ČSL tvrdilo, že hlasovali pro celou kandidátku, tudíž kandidáti s nejmenším počtem hlasů by jich měli mít minimálně devět. Lidovci zároveň namítali, že v daném okrsku se výsledky sčítaly nejdéle z celé ČR - až do nedělního rána. „Domníváme se, že únava sčítacích komisařů by mohla hrát v dosaženém výsledku svoji roli,“ uvedli lidovci v návrhu.