Byla to první městská lokalita, velmi šťastně pro tuto výstavbu zvolená, na jižním svahu severně od historického jádra. Zásluhu na celkovém vzhledu a urbanisticky dobře využité ploše pro zástavbu měli jistě tehdejší zkušení architekti – projektanti a zaběhlé stavební firmy. Vily, domky, dvojdomky jsou různé, každý má svůj styl, ráz i velikost, ale v komplexním pohledu tvoří onu potřebnou jednotu.

Vybrat ten nejhezčí není možné. O vile primáře MUDr. Rudolfa Němce jsem psal minule. Dnes mě upoutal další, skromně zakrytý větvemi stromů, v Thomayerově ulici č.p. 212. Projekt zpracoval domažlický stavitel Václav Kohout a v roce 1928 byl postaven známou stavební firmou Ing. Karla Pičmana. Představuje klasický rodinný domek střední velikosti, částečně podsklepený, s přízemím pro denní využívání rodiny a podkrovními pokojíky. Je stále ideálním reprezentantem účelového využití pozemku v ploše i objemu. Geometrický řád architektonického pojetí působí svými štíty, vikýři a polovalbou lehce a přirozeně. Mírný přesah římsy spolu s jemnými rizality člení plochu fasády. Kamenný sokl koresponduje s tvrdou omítkou. Zajímavé jsou i v klenutých otvorech osazené vchodové dveře a okna verandy. Proč ale projektant nevyužil jižní stranu podkroví pro pěkný pokojík s výhledem na panorama města, se již nedovíme.

„Ano, rodinný domek po osmdesáti pěti letech potřebuje nutné stavební opravy. Je naší srdeční záležitostí, a cítíme proto povinnost dále o něj pečovat," říká spolumajitelka této pěkné rodinné stavby.

Autor: Karel Frait