Rozkopané silnice, všudypřítomná těžká technika a dopravní omezení. Tak to vypadalo od loňského listopadu v Koutě na Šumavě kvůli stavbě II. etapy kanalizace.

Koutští se na téměř rok museli obrnit trpělivostí. Obcí neprojela větší auta ani autobus. Autobusová zastávka u pošty musela být dočasně zrušena.

Dnes už je vše minulostí. Stavba byla tento týden dokončena a Kout je po roce opět zcela průjezdný.

„Projekt stál 32 milionů korun a byl podpořen 18milionovou dotací ze Státního fondu životního prostředí. Vzali jsme si sedmimilionový úvěr a zbytek budeme platit z obecních peněz. V této sumě jsou zahrnuty i projekty, jako například přípravné práce, jež jsme už měli zaplacené. Takže si myslím, že to finančně zvládneme. Hlavní bylo stavbu včas dokončit a zkolaudovat," řekl koutský starosta Václav Duffek s tím, že nyní je Kout zcela odkanalizován.

Další vydání ale na Koutské ještě čeká. Musejí totiž opravit místní silnice.

„Musíme postavit chodníky a opravit místní komunikace, které jsou v poměrně špatném stavu. Protože tyto opravy budeme hradit ze svého, musíme počkat, jak dopadneme s penězi, až všechno, co se týká stavby kanalizace, poplatíme," dodal Duffek s tím, že nelze říci, kdy se tyto práce začnou realizovat.

„Teď musíme počkat. Určitě se objeví nějaké reklamace ohledně dokončené stavby kanalizace, protože zima s tím pravděpodobně zacvičí."