Předběžný souhlas dali malahovští zastupitelé k postavení druhé haly na produkci vajec v obci, díky níž chce firma Česká drůbež zvýšit počet nosnic na dvojnásobných 400 000 kusů a produkovat tak kolem 120 milionů vajec ročně.

„S obcí jsme se dohodli na podmínkách k postavení haly, nyní nás čekají jednání s Dětmi Země,“ uvedl jednatel společnosti Petr Červený.

Malahovští zastupitelé se stavbou druhé haly souhlasí s podmínkou, že zároveň se stavbou nové haly se změní i technologie haly stávající.

Haly by tak měly fungovat podle technologie používané v Německu, která má přísnější předpisy, než jsou ty od Evropské unie. Trus se bude vyvážet častěji, klece poskytnou zvířatům více prostoru či lepší přístup ke krmení. Podle Červeného tvoří stomilionovou investici do nové haly z jedné třetiny stavba samotná, zbylé dvě třetiny financí pak spolyká zavedení německé technologie.

„Nová technologie se určitě zdá pro zvířata lepší, jestli ale půjde opravdu o nějaké zásadní zlepšení, budeme teprve zkoumat,“ uvedl Martin Hyťha z ekologického hnutí Dětí Země, které chtělo soudně blokovat již stavbu první haly, ale dospělo s firmou i obcí k dohodě. „Máme podklady k nové technologii, spojíme se s německými organizacemi na ochranu zvířat a teprve po opravdu důkladném prošetření vydáme stanovisko,“ dodal.

Stavba druhé haly by měla prospět i Velkému Malahovu, kterému Česká drůbež přispěje jedním milionem korun. Obec s třímilionovým rozpočtem navíc každoročně získává dvě procenta ze zisku společnosti, přibližně kolem půl milionu. Při vyšším zisku společnosti díky druhé hale se tak postupem času může obec těšit i na větší příspěvky.

Pokud proběhnou všechna jednání úspěšně, mohla by stavba druhé haly začít už na jaře a k jejímu zprovoznění by mělo dojít na přelomu roku.
Podle Červeného by v ní mohlo najít stálou práci kolem pěti lidí a řada dalších pak na částečný úvazek.