Meclov letos na zhotovení čistírny vynaložil přes sedm milionů korun z obecní pokladny, dotaci nedostal žádnou. Ministerstvo ji má podle plánu poskytnout až příští rok. „Letos jsme poskytli prostředky pro stavby my, příští rok zase dostaneme dotaci,“ vysvětluje starosta obce Zdeněk Martínek a dodává, že takové střídání investic je poněkud nesmyslné.

„Požádali jsme o uvolnění přidělených peněz o něco dříve, aby mohly práce v klidu pokračovat,“ tvrdí Martínek.

Podle něj není zastavení stavebních prací nejlepším řešením. „Pokud se práce přeruší, přicházíme o peníze. Zhotovovatel samozřejmě nenechá stroje nečinně stát a odjede. Kdybychom dostali peníze najednou, mohli jsme mít novou čističku hotovou za dva roky. Takhle nám to bude trvat čtyři. Stavba se zbytečně protahuje a prodražuje,“ říká Martínek s tím, že Meclovu končí licence pro vypouštění odpadních vod. Pokud nechce dostávat pokuty za znečišťování Černého potoka, je čistírna odpadních vod pro obec nezbytná.

Pořídit si vlastní čističku pro každou domácnost je pro mnoho lidí finančně neúnosné. „Provoz je drahý a navíc nikdy nečistí tak dobře, jako velká obecní čistička,“ říká.

Povinné vyvážení septiku jednou ročně ale podle starosty obyvatelé také nedodržují. „Navíc se nemůže vyvážet na pole jako kdysi, ale jen třeba do čistírny v Domažlicích nebo Poběžovicích a to přijde i na pět tisíc korun. Až budeme mít čističku vlastní, obyvatelé všech spádových obcí budou septiky vyvážet k nám, což pro ně bude levnější,“ zakončuje Martínek. Zkušební provoz čističky by chtěl zahájit na podzim příštího roku.