Stříkačku, která předtím stála bez povšimnutí v obci na Staňkovsku, doslova do šroubku rozebrali před časem postřekovští nadšenci.

„Už jsme ji získali před lety darem a měli jsme ji ve staré zbrojnici. Tam jsme ji už ale nemohli potřebovat, neboť tam nyní přibyla jiná stříkačka, kterou jsme objevili na Plzeňsku zarostlou v bezovém keři a ´zrenovovali´, aby byla ke koukání. Tím pádem jsme ale neměli kam dát tu, kterou jsme kdysi přivezli ze Štichova. Nezbylo nám nic jiného než ji rozebrat, abychom ji mohli umístit v novější části Hasičského muzea vedle tělocvičny. A když už jsme ji rozebrali, rozhodli jsme se jí dát také ´nový kabát´," vysvětluje Karel Řezníček.

Do demotáže historické koněspřežné stříkačky značky R. A. Smékal se pustil spolu s Františkem Příbkem, Josefem Buršíkem a jako nejdůležitějšího člena týmu zmínil Josefa Sokola, který dělá šéfa Hasičského muzea.

„Stříkačku jsme rozebírali po práci a trvalo nám to asi týden. Zajímavé při tom určitě bylo, že i po těch letech se daly bez problémů povolit závity witvort, přestože mají zapuštěné nýty, což je na druhé straně největší neštěstí, neboť nejdou jen tak něčím uchopit. Je to obdivuhodné, protože stříkačka musela být vyrobena – odhaduji – někdy kolem roku 1925," hledí obdivně na práci tehdejších řemeslníků Řezníček.

Stříkačka se pohybovala na kolech značky Continental, která podle odhadu postřekovských na ni mohla být namontována později. Přesto je nutné zmínit fakt, že kola s pneumatikami přežila až do dnešních dnů.

„Nejdříve jsme museli nechat opískovat kola i nosný rám stříkačky, což nás přišlo na 6 000 korun. Zbytek, tedy novou barvu a opravy jsme jí udělali sami," doplňuje.

Nyní už mají postřekovští nadšenci stříkačku zase vcelku, pěkně smontovanou, neboť vrcholí přípravy na tamní Svatojakubskou pouť, kdy obě části Hasičského muzea v Postřekově – tedy ve staré zbrojnici a u tělocvičny, pravidelně navštěvuje spousta lidí.

„Věříme, že návštěvníky i tento nový exponát zaujme, i když se u něj nedochovalo příslušenství, jen navijáky na hadice. V muzeu máme čtvrt stovky nejrůznějších stříkaček a už je není kam dávat. Proto jsme některé exponáty zapůjčili do hasičského muzea ve Zbiroze," zakončuje Řezníček spolu s pozváním do nově upravené expozice.

Prohlídka muzea je možná o víkendu po domluvě na tel. číslech: 737 339 910 – J. Sokol nebo 732 509 319 – K. Řezníček.