Po CAS 25 K na podvozku Liaz 101, která měla vadné čerpadlo, míří tento týden do servisu i letitá Tatra 815 s CAS 32 poběžovických dobrovolných hasičů. Zatímco se jiné sbory v okrese zmohly na zbrusu nová auta, v Poběžovicích užívají zpravidla starší vozy, které získali jako vyřazené od profesionálních sborů. Dobrovolné sbory by měl mít zájem vybavit zřizovatel, jímž je obec či město.

Proč nové auto nebude

„Na vybavování sborů technikou mám jiný pohled, než někteří kolegové starostové. Nejsem zastáncem kupování nové techniky pro JPO2 a JPO3. Podle mne je to mrhání penězi s ohledem na to, kolik toho auta těchto sborů najezdí. Obměňujme techniku u profíků a jejich starší předávejme dále," vysvětluje starosta Poběžovic Hynek Říha s tím, že postačí daleko menší částky investovat do oprav: „Mým hasičům jsem řekl, že dokud budu sedět na radnici, nové techniky se nedočkají."

„Tatru jsme kdysi koupili asi za dva miliony od firmy, která auta repasuje. Nyní už ale potřebuje opravu podvozku, brzd i vnitřku nástavby," popisuje neodkladnou opravu starosta SDH Poběžovice a zástupce velitele zásahové jednotky Jan Doktor.

Nepřipouští však, že by automobilová stříkačka na podvozku Tatra, jíž je kolem 25 let, nevyhovovala zásahům z hlediska prostoru.

„Co se týče prostoru – původně je tam voděodolná překližka, ale nyní se vše dělá odlehčené, v hliníku. Auto tím pádem bude mít menší hmotnost. Při opravě se prostě se na něm udělá vše, na co budou stačit peníze," vysvětluje starosta hasičů.

Kolik bude stát Poběžovické oprava Tatry

Kolik peněz na opravu Tatry město vyčlení?

„Jsem rád, že Plzeňský kraj podporuje opravu této techniky, podařilo se nám získat dotaci 177 000 korun, město přidá stejnou sumu," odpovídá Říha.

Nevadí starostovi hasičů, že sbor nebude mít nový vůz jako kolegové v Hostouni či v Bělé?

„Pokud jako zastupitel znám realitu, nemohu nic namítat. Co se týká peněz, je složité při třicetimilionovém rozpočtu města koupit za pět milionů auto, navíc prakticky holé, bez výbavy. Nám nevadí, že dostáváme starší vozidla, je to jedna z možností," vysvětluje Doktor s tím, že sbor získal stejným způsobem kromě Karosy převedené od HZS Domažlice, ještě také fabii a minulý rok do jeho výbavy přibyl vůz SUV Hyundai Tucson (Sport Utility Vehicle – terénní vůz).

„Má nový lak, teď musíme připevnit majáky a bude se ještě dělat vnitřní úprava. Přijde do něj výbava na poskytování první pomoci i pro technické zásahy. Tyhle věci si už uděláme sami, svépomocí," zakončil starosta SDH Poběžovice s tím, že sbor už vozový park hodně obměnil, předtím si musel vystačit s avií a trambusem.