Neobvyklé hlasování jen pár měsíců před koncem volebního období se uskutečnilo v Klenčí. Týkalo se osoby starosty Karla Smutného (SNK Evropští demokraté), který je ve funkci už 24. rok. Podnět k hlasování o důvěře vzešel od zastupitele Vlastimila Jankovského (Správa obce věc veřejná).

Co ho vedlo k návrhu?

„Dlouhodobě nám starosta lže. Začalo to tím, když nechal při únorovém zasedání vyřadit techniku, kterou městys dostal před lety zadarmo od armády – Ministerstva obrany ČR. Měl ji nejprve nabídnout hasičům, jim techniku nenabídl a místo toho udělal zápůjčku Pravesu a Turbusu. Jednalo se o PADky – pojízdné automobilové dílny, konkrétně dva vozy V3S vybavené různým nářadím," říká Jankovský s tím, že zápůjčka byla na pět let, a aby uvedené nepřišlo do další inventarizace majetku Městyse, bylo finančním výborem navrženo vyřazení.

Vyřazení zastupitelé odhlasovali 26. února.

„Bylo zmíněno, že se jedná věci opotřebené. Zprávu jsme dostali ten den, kdy bylo zasedání, člověk to ani nestačil pročíst. Všiml jsem si toho až pak doma. Uvědomil jsem si, že PADky jsou vybavené, je v nich soustruh, vrtačka, autogen i ponk, aby se dalo během cesty cokoliv na dalších autech opravit. Navrhl jsem proto na příštím jednání revokovat toto usnesení, což mi neprošlo," podotýká Jankovský s tím, že smlouva o zápůjčce z 1. listopadu, tedy v den, kdy se stalo Klenčí městysem, byla tehdy orazítkována razítkem Městyse, které bylo prokazatelně vyzvednuto až 4. listopadu: „Starosta mi řekl, že smlouva byla kvůli tomu orazítkována dodatečně."

Podle slov zastupitele Jankovského to nebylo jediné pochybení starosty. Vadí mu jako předsedovi výboru pro životní prostředí a zeleň také pokácení dvou stromů v Klenčí, o němž nevěděl.

Při hlasování o důvěře byl pro odvolání starosty z funkce společně s kolegou z kandidátky Správa obce věc veřejná Karlem Heindlem a také Jiřím Anderlem z Demokratické strany zelených.

„Z devíti přítomných zastupitelů hlasovala tedy třetina pro odvolání. Potřebná nadpoloviční většina nebyla dosažena a návrh na odvolání starosty prozatím neprošel," konstatuje Anderle.

Starosta nevyužil nabídky Deníku

Zajímalo nás vyjádření starosty.

„Já se k tomu nebudu vyjadřovat. Do příštího volebního období nebudu kandidovat, nemíním to komentovat," uvedl Deníku Smutný.

Co na vše říká místostarosta

Získali jsme vyjádření místostarosty, který v minulých komunálních volbách získal v Klenčí největší podporu občanů, konkrétně 20,29 % hlasů, zatímco starosta obdržel druhou nejvyšší podporu, a to 16,51 % hlasů.

„Uvedeného jednání zastupitelstva jsem se nezúčastnil, neboť jsem měl dovolenou a byl jsem v zahraničí. To, co se tam dělo, mám pouze zprostředkovaně. Ani jsem se nepídil po důvodech, které vedly k hlasování o důvěře. Je hodně těžké se k tomu vyjadřovat. Jinak samozřejmě nechápu, které důvody kolegu ze zastupitelstva vedly k tomu odvolávat starostu tři měsíce před volbami," uvedl Deníku místostarosta Lubomír Kulík (Nezávislí kandidáti – TJ).

Někteří dotazovaní obyvatelé Klenčí se o pokusu o odvolání starosty dozvěděli až od Deníku, další se odmítli vyjadřovat.

Zastupitelé v usnesení z uvedeného jednání uložili starostovi Smutnému předložit ověřené kopie smluv o zápůjčce PAD (pojízdných automobilových dílen) právníkovi, aby je mohl posoudit z hlediska jejich platnosti. Zastupitel Jankovský, který navrhl odvolání starosty, podle svého vyjádření pro Deník chystá další kroky, jež však nechtěl zmínit. Vše budeme sledovat.