K tomuto činu ho inspiroval historická kresba, která se mu jednoho dne dostala do rukou. „Byla na ní vidět moje chalupa a stála tam i ta kaple,“ říká Pivoňka. „Říkal jsem si, že by bylo hezké ji obnovit a trochu vrátit malebný kolorit obci,“ dodává.

V lednu letošního roku z této snahy vzniklo Sdružení pro obnovu kaple „Srdce Ježíšovo“, které má v současné době pět členů. Ti chtějí znovu postavit svatostánek v místě, kde původní kaple z 18. století stála mezi dvěma lípami a byla zdemolována poté, co se při vichřici jedna z lip vyvrátila a poškodila ji.

„Původní kaple měla podle ilustrací obdélníkový půdorys se čtyřbokým závěrem, věžičkou a zvoničkou. Původní zvon se přitom dochoval u jednoho místního usedlíka. To je pro nás významná věc a jsme rádi, že alespoň něco do začátku už máme,“ říká Pivoňka, který je nyní jednatelem sdružení.

Město Horšovský Týn schválilo záměr darovat sdružení pozemek, na kterém kaple bude stát. Zároveň se připravuje projektová dokumentace a následně by sdružení chtělo požádat Místní akční skupinu Český les o finanční dotaci. Cena výstavby kaple by se měla pohybovat v řádech stovek tisíců korun a pokud půjde vše podle plánu a sdružení se podaří dotaci získat, mohlo by se podle Pivoňky s obnovou kaple začít už v příštím roce.