Staňkov/ Každá známá hospoda má nejen svoje štamgasty, ale také svoji partu karbaníků. Ti se v ní většinou scházejí na mariáš, ale U Šimků ve Staňkově se těší větší oblibě žolíky. Také proto se tam už řadu let konají vyhlášené vánoční a posledních deset let i velikonoční turnaje.

Dokonce i přes týden lze U Šimků narazit na jednu až dvě party, která se baví u žolíků. „Mariáš se tu hraje také, ale žolíky vedou. Je to tady taková tradice. Hrajeme je i přes týden. Pokaždé dáme pětadvacet korun vklad, a kdo vyhraje, platí z toho ostatním štamprdli,“ prozradil postarší účastník Velikonočního turnaje, který se konal v neděli 12. dubna.

Velký pohár si z něj po šesti hodinách hry odnášel Jánský. Ve finálové čtyřce si vedl lépe než soupeři Trümbach, Mařík a Mařík ml. Na ně zbyla menší replika vítězného poháru. Zbytek z celkově šestnácti účastníků, jimž se vykládat na 43 bodů dařilo o něco hůř, obdržel pamětní medaile.

Jubilejní desátý ročník Velikonočních žolíků byl zároveň posledním, který pořádal Miloslav Švamberk. „Jsem přesvědčen, že tahle tradice neskončí. Určitě se najde někdo mladší, kdo jej bude pořádat dál,“ věří jedenaosmdesátiletý Švamberk. Jemu samotnému se v neděli moc nedařilo. „Vypadl jsem hned v prvním kole, ale to vůbec nevadí. Ti, kteří postupně odpadali, zůstávali a hrálo se bez počítání dál,“ řekl pořadatel.