Staňkov, Plzeň - V Parkhotelu v Plzni se minulý týden konal veletrh minipodniků. Prezentovala se na něm téměř stovka minipodniků z Plzeňského, Karlovarského a Jihočeského kraje a výrazný úspěch v něm zaznamenali žáci Základní školy Staňkov.

Více než 800 žáků ze 42 základních škol si během tohoto školního roku vyzkoušelo podnikání v 95 různě zaměřených fiktivních firmách minipodnicích.

Některé se zabývají prodejem služeb, jiné vyrábějí třeba nábytek a další se zaměřují například na gastronomii. Žáci 8. a 9. tříd se díky tomu během celého školního roku dozvědí, co vlastně obnáší podnikání.

Staňkovští prezentovali své tři minipodniky, jedním z nich byla i firma Škola pod lupou, který vydává školní časopis.

„Jsme tým zkušených novinářů, kteří jsou plni elánu a schází se ráno před vyučováním, aby připravili zajímavé články pro žáky naší školy, jejich rodiče, učitele, školu či třeba pro lidi, kteří se o dění ve škole zajímají," popsala Kristýna Bártová z třídy 8.B. „A to není naše jediná aktivita. Nabízíme také reklamu v našem časopise či zpracování reklamy a tisk reklamních letáčků. V našem týmu máme velmi šikovné redaktory i grafiky," dodala.

Mladí staňkovští novináři na plzeňském veletrhu rovněž vydávali veletržní letáky.

„Vydali jsem celkem čtyři, ve kterých jsme přinášeli nejaktuálnější informace přímo z veletrhu dávali jsme tam fotky ze zahájení, rozhovory s účastníky a tak dále a vše tiskli přímo na místě," popsala učitelka Slávka Schenková.

Veletrh se konal v rámci projektu Podpora podnikatelských znalostí žáků ZŠ a pořádala ho Regionální hospodářská komora Plzeňského kraje.

„Na veletrh jsme přijeli připraveni, takže každý z nás věděl, co bude dělat. Áďa s Lindou připravovaly rozhovory s účastníky a organizátory veletrhu, Hanča s Verčou rozdávaly naše propagační materiály a já s ostatními děvčaty zůstala u stánku, abychom mohly podávat informace o svém minipodniku," přiblížila žákyně-reportérka Kristýna Bártová. „Přestože jsem zpočátku měla obavy, že se na veletrhu budu nudit, mýlila jsem se. Jakmile se veletrh rozjel, probudil se ve mně duch reportéra a ani chvíli jsem se nezastavila, neustále jsem vysvětlovala naše cíle, rozdávala reklamní materiály, dělala rozhovory."

V konkurenci dalších 60 minipodniků se staňkovská Škola pod lupou umístila na skvělém 2. místě.

„V úplném závěru jsem se ještě s Áďou a Lindou vypravila za projektovým manažerem panem Marcelem Gondorčínem a udělaly jsme s ním rozhovor pro náš časopis," zakončila Bártová s poděkováním všem ochotným pořadatelům.