Návštěva proběhla v rámci eTwinningového projektu s názvem „Okénko k sousedům", který podporuje komunikaci mezi školami z různých zemí světa.

„Jelikož u nás už kamarádi ze Slovenska byli vloni, byla tentokrát řada na nás, abychom se jeli podívat my za nimi na Slovensko," popsala Tereza Bláhová z 9. A.

Po přivítání ve škole a na obecním úřadě čekal žáky kvíz a odpočinek. Následoval výlet do přírody spojený s bojovkou, při které žáci v promíchaných skupinách řešili nejrůznější úkoly a fotbalový zápas.

Druhý den se školáci vydali autobusem do Bánské Bystrice, kde navštívili i muzeum Slovenského národního povstání.

„Nejen žáci, ale i já jsem se dozvěděl mnoho informací o SNP a zároveň dost odlišné informace od mé předcházející návštěvy někdy kolem roku 1985," podotkl staňkovský učitel Miloslav Khas.

Od muzea vyrazila skupina na prohlídku Bystrianské jeskyně a na úpatí Nízkých Tater zahlédla i zasněžené kopce.

„Naši kamarádi ze Slovenska nám ukázali LEGO stavebnice a práci s nimi. I dnes, když se zeptám, co se jim líbilo na zájezdu nejvíce, odpoví bez váhání, že právě stavění a programování LEGO robotů," podotkl učitel.

Třetí den zájezdu byla jako první byla v plánu návštěva hornického muzea.

„Nebyl to klasický důl na černé uhlí, nýbrž na těžbu rudy. Vyfasovali jsme přilby, svítilny a pláště a hurá pod zem!" popsal Khas.

Z hornického muzea se školáci přesunuli do centra města, kde na ně čekala tvořivá dílna, při které si upekli pečivo.

Večer třetího dne se pak Staňkovští jen těžce loučili se svými slovenskými kamarády a vydávali se zpět na cestu domů.

„Za tři dny jsme tady zažili spoustu legrace, zábavy i adrenalinu," zhodnotila žákyně Bláhová. „Ale bohužel také strach a obavy. To především v úterý, když onemocněl Petr, který dostal zánět a musel k doktoru. A aby toho nebylo málo, tak ve středu večer naši paní učitelku odvezla sanitka do nemocnice, protože měla silnou reakci po štípnutí vosy," dodala.