VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Staňkovští se mohou těšit na kompostéry zdarma

Staňkov - Vedení města se podařilo získat dotaci a poskytne občanům Staňkova, Krchleb, Ohučova a Vránova bezplatně pět stovek kompostérů.

2.6.2015
SDÍLEJ:

Kompostování. Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

Obyvatelé Staňkova a jeho spádových obcí nyní mají možnost ekologicky likvidovat vlastní bioodpad a vytvářet kompost.

Město totiž uspělo v žádosti o dotaci a díky ní bezplatně poskytne zájemcům 510 kompostérů.

Městský úřad nejprve uspořádal anketu, aby zjistil, zda mají lidé o samostatné kompostování vůbec zájem. Ukázalo se, že více než půl tisícovky lidí ano.

„Kompostéry vyjdou na dva miliony 250 tisíc korun, přičemž devadesát procent nákladů pokryje dotace, kterou jsme získali od Státního fondu životního prostředí," přiblížil starosta Staňkova Alexandr Horák.

Nových kompostérů by se zájemci měli dočkat na podzim, až proběhne výběrové řízení a budou vyřízeny všechny náležitosti. Obyvatelé dostanou kompostéry formou bezplatné výpůjčky od města. Po pěti letech pak budou převedeny do vlastnictví občanů.

Vedení Staňkova se rozhodlo podporovat domácí kompostování, protože biologicky rozložitelný odpad tvoří významnou část, až 40 procent, z celkového komunálního odpadu. Město usiluje o zavedení systému nakládání s komunálním odpadem, který by zaručoval ekonomickou únosnost jeho likvidace a zároveň umožňoval jeho další využitelnost ve prospěch přírody i občanů města.

Kompostování je přírodní proces, při kterém dochází k proměně biologických odpadů působením mikroorganismů, vody a kyslíku na humidové látky. Zralý kompost je možno využít na zvýšení úrodnosti půdy na zahradě. Jedná se totiž o stoprocentně přírodní hnojivo.

Do kompostu jsou vhodné například zbytky rostlin, plevele, květy, bramborové slupky, listí, posekaná tráva, rozdrcené dřevo, piliny, hobliny, kuchyňský odpad (káva, skořápky, slupky, kostky, zbytky jídel), zemina z květin, trus a podestýlka drobných zvířat, exkrementy hospodářských zvířat, sláma a jiné sklizené zbytky, popel z dřeva, novinový papír, karton, kůra stromů, hadry z přírodních tkanin.

Staňkov rovněž uspěl i v žádosti o další devadesátiprocentní dotaci z fondu životního prostředí - město získá 1 milion 270 tisíc korun na pořízení nového traktoru pro svou kompostárnu.

Autor: Stanislav Šebek

2.6.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Učitelka Lenka Ledvinová blahopřeje Nikole Hejhalové k vítězství ve středoškolské kategorii.

Při soutěži němčinářů klesá počet soutěžících i porotců

Ester Ledecká je překvapivá vítězka Super-G
20

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Běžci z Domažlicka vyběhli na Komošín

Dolany – Běžecký nadšenec Karel Voráček z Dolan u Klatov se rozhodl zpestřit zimní přestávku milovníkům pohybu v přírodě novým běžeckým miniseriálem. V neděli se tak v rámci Zimní běžecké ligy v Dolanech uskutečnil 2. ročník Běhu na Komošín, který si nenechala ujít sedmička zástupců z Domažlicka.

AKTUALIZOVÁNO

FOTO: Policie zadržela na D5 dva kamiony převážející běžence

Plzeňský kraj - S řidiči a jejich spolujezdci je nyní vedeno trestní řízení.

Halina Pawlovská bavila domažlické publikum

Domažlice - Populární publicistka, scénáristka a moderátorka Halina Pawlovská bavila ve čtvrtek večer publikum v zaplněném velkém sále domažlického MKS.

Basketbalisté míří do Klatov

Klatovy – Zatímco A – tým domažlických basketbalistů po neúspěšném tažení během minulého víkendu na sever, kde podlehl Ústí nad Labem i Litoměřícím, zápasově pauzíruje, ostatní domažlická družstva čekají dnes zápasy v Klatovech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT