Nakoupené cisterny budou sloužit profesionálním hasičům po celé ČR. Klíče od vozidel si převezmou ředitelé hasičských záchranných sborů z jednotlivých krajů a i na náš region se dostane.

„Plzeňskému kraji připadly dvě cisterny, které budou sloužit hasičům v Tachově a ve Staňkově," doplnila mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková.

Fond zábrany škod Fond zábrany škod je zřízen zákonem a spravuje ho Česká kancelář pojistitelů, profesní organizace pojišťoven. Tyto pojišťovny do fondu zábrany škod odvádí ročně 3 % z přijatého pojistného z povinného ručení vozidel. Prostředky z fondu jsou rozdělovány mezi hlavní složky IZS (hasiče, policisty a záchranáře), ostatní složky IZS a na projekty pro zvýšení bezpečnosti na silnicích a programy prevence škod z provozu vozidel.

Nové cisterny mají speciální technické provedení, jsou schopny jezdit také mimo komunikace, v blátě, ve sněhu a vozidlo je schopné brodění hlubokou vodou a může v ní stát stát minimálně 10 minut.

V nástavbě vozidel je instalována nádrž na 4000 litrů vody a 240 litrů pěnidla. Průtok lze nastavit na 800 – 2000 litrů za minutu a účinný dostřik kompaktním proudem je 50 metrů.

Auto je vybaveno silným elektrickým lanovým navijákem a automatickou převodovkou s hydrodynamickým měničem, kterou výrobce použil na tomto podvozku jako novinku – řazení probíhá bez přerušení přenosu točivého momentu.

Z Fondu zábrany škod obdržel Hasičský záchranný sbor za rok 2015 celkem 262 milionů. Celková cena cisteren je 174 milionů.

Smyslem zřízení Fondu zábrany škod je zapojení pojišťoven do financování požární ochrany, integrovaného záchranného systému a vlastně do celého bezpečnostního systému. Proto z něj čerpají všechny složky IZS, včetně dobrovolných hasičů, a také třeba BESIP.

„Včasné a profesionální zásahy hasičů u závažných dopravních nehod jsou nezbytným předpokladem pro minimalizaci škod, které pojišťovny hradí. Věřím, že již prvních 23 vozidel HZS pořízených z Fondu zábrany škod financovaném pojišťovnami zvýší akceschopnost hasičů u dopravních nehod, což v konečném důsledku bude představovat více zachráněných životů," říká Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

Ředitelé jednotlivých HZS krajů převezmou klíče od vozidel z rukou generálního ředitele HZS ČR genmjr. Drahoslava Ryby a výše zmíněného Jana Matouška. Mezi hosty nebudou chybět zástupci zhotovitelů cisteren, společnosti Tatra Trucks, a.s., a dále THT Polička, s.r.o. a společnosti Kobit, s.r.o.

Hasiči a statistika dopravních nehod Zlepšování kvality vybavení hasičů se určitě vyplatí. Když se podíváme do statistik, zjistíme, že denně vyjedou hasiči průměrně k 53 dopravním nehodám a například jen v loňském roce hasiči každou 8 minutu někoho zachránili. Bohužel u dopravních nehod zemřou ročně stovky lidí. V prvních třech čtvrtletích letošního roku došlo k 72 650 dopravním nehodám na pozemních komunikacích. Při těchto nehodách bylo usmrceno 406 osob, 1 990 osob bylo zraněno těžce a 18 946 lehce. Hmotná škoda, odhadnutá na místě nehody, činila 4 247,9 mil. Kč. (zdroj PČR)