„Poslední dobou vnímám, a rozhodně nejenom já, že ve Staňkově je nebezpečně," vysvětlil důvody k natočení ankety mezi lidmi sedmnáctiletý Albín Augustín Balát a zmínil nedávný případ, kdy parta čtyř agresorů zbila muže, protože jim nechtěl dát cigarety.

Balát prošel s kamarádem celý Staňkov a oslovil kolem tří desítek kolemjdoucích.

„Devadesát devět procent lidí nechtělo mluvit na kameru. Nás to ale neodradilo a pečlivě jsme poslouchali názory občanů," uvedl Balát s tím, že pouze jediná oslovená byla se Staňkovem velice spokojená a nic jí nevadilo.

Oslovení občané nepovažují za bezpečná místa například dětské hřiště na sídlišti a 'feťácký špekpark'.

„Občané se bojí hlavně ve večerních hodinách, ale i během dne procházet kolem červené lávky až ke kamennému mostu. Někteří přestali využívat dětské hřiště na sídlišti, cítí nebezpečí – maminky s kočárky, senioři i mladí lidé. 'Ano, ve Staňkově se cítím nebezpečně,' 'Feťáci tady normálně pijí pivo, víno a bůh ví co kouří.' – To jsou některé názory, které nám občané poskytli," popisuje Balát a pokračuje: „Potkali jsme také jednu paní, která je ve Staňkově sotva dva měsíce. Její názor byl docela ohromující: 'Jsem ve Staňkově dva měsíce a už se chci odstěhovat zpátky. Není tu žádná velká firma, není tu zaměstnanost, potkávám tu lidi, kteří na sebe řvou, nadávají si, v obchodech je špína v regálech. Chci se zase odstěhovat. Staňkov je prostě město, které by mohlo být dobrým městem, ale kdyby se pro to něco udělalo,' zmínila paní."

Jak tento problém řešit? Téměř všichni oslovení by si přáli častější hlídky policistů ve městě. Padl i návrh zřídit ve městě policejní základnu, či názor, že se situace nevyřeší.

Podle vedoucího Obvodního oddělení policie Holýšov Václava Kauera dělají policisté, co je v jejich silách.

„Staňkovu samozřejmě věnujeme pozornost, ale připomínám, že nemáme na starosti jenom Staňkov, ale 37 obcí," říká Kauer. „O problémových osobách víme, dáváme pozor, ale bohužel často prostě nemáme zákonné prostředky, jak proti nim zakročit," dodává a připomíná, že pokud někdo ví o konkrétním protiprávním jednání, měl by se určitě policistům ozvat, aby na situaci mohli reagovat.

„Vím, že situace není nejlepší, ale myslím si, že už bylo i hůř. Podařilo se nám v poslední době do jisté míry eliminovat určitou komunitu nepřizpůsobivých a tím se bezpečnost ve městě podstatně zvedla," upozorňuje starosta Staňkova Alexandr Horák.

„O incidentu, kdy mělo dojít ke zmlácení muže, vím, a samozřejmě doufám, že spravedlnost nebude slepá a dotyční dostanou, co si zaslouží," podotýká starosta.

I podle něj může pomoci jen častější kontrola ze strany policie.

„Ta však tvrdí, že nemá lidi, i když několik policistů, kteří slouží na oddělení v Holýšově, je Staňkovských, a dokonce bydlí i blízko problematických míst, a tudíž si myslím, že by si třeba mohli 'dát pěší po Staňkově'," poznamenává Horák. „Přivítali bychom i širší spolupráci s Městskou policií v Horšovském Týně, kde je však také personální problém. Už to vypadalo, že by mohli přijmout dalšího policistu, a nakonec i ten jeden ze dvou stávajících jim víc marodí, než chodí do práce, a v jednom člověku tohle dělat nejde, toho jsme si vědomi," tvrdí Horák.

Jako problémy obyvatelé uvedli související nedodržování vyhlášky o popíjení alkoholu na veřejných prostranstvích nebo věčnou neukázněnost pejskařů, kteří neuklízejí po svých miláčcích.

„Během naší ankety jsme našli desítky psích výkalů. Město pro občany pořídilo koše s pytlíky, ale někteří občané to podle mě vůbec nevnímají. Škoda, že město něco zprostředkuje a poté se to vůbec nevyužívá," lituje Balát.

„Řešením je skutečně častější kontrola policie na dodržování obecně závazných vyhlášek města, ať jsou to již psi, nebo pití na veřejnosti," zopakoval na závěr starosta Horák.