Základní škola ve Staňkově prochází rekonstrukcí už od roku 2001. Přestože se jí letos podařilo získat dalších pět milionů korun, ještě zdaleka nemá vyhráno.

Na opravu původní budovy staňkovské školy město letos uvolnilo ze svého rozpočtu dva a půl milionu korun, ty však ani s dotací od státu, která činí také dva a půl milionu, stále ještě nestačí a na celkové dokončení školy dosud chybí kolem pěti milonů korun.

„S žádostí o příspěvek se chceme obrátit na Plzeňský kraj a doufáme, že nám ještě nějakou částkou přispěje, aby konečně mohla být rekonstrukce školy řádně dokončena,“ uvedl starosta Staňkova Alexandr Horák.

Zatímco novou, moderní budovu škola využívá už pět let, stará budova z roku 1914 si bude muset počkat na dokončení oprav ještě nejdříve do příštího roku.

„V původní budově byla zapotřebí rekonstrukce sociálních zařízení, výplní všech otvorů, oken, topení, rozvodů elektřiny, vody, prostě generální rekonstrukce,“ popsala ředitelka Marie Gruberová s tím, že nyní zbývá především předělat obvodové zdi a staré dřevěné stropy a s pokračujícími opravami musí škola fungovat v částečně omezeném provozu.

„Máme omezený provoz v učebnách fyziky, chemie a jazyků. Uvolnili jsme čtyři třídy, abychom nebrzdili generálního dodavatele, a žáky jsme nastěhovali do již zrekonstruovaných učeben,“ vysvětlila Gruberová. Školáci se učí také v nové zimní zahradě, která však ještě není zcela hotová, stejně jako nové hřiště, které vyrůstá před školou.