„Taková šance přichází jednou za život. Ani si to nedokážu představit. V zahradě budeme mít ohromné množství zajímavých věcí pro děti," raduje se ředitelka školky Marie Němcová.

Zahrada se promění v místo plné zeleně, dřeva, kamene, vody, rostlinných zákoutí a přírodních herních prvků.

V kopci na zahradě vznikne tunel, ve kterém budou děti moci pozorovat život mravenců či housenek v teráriích, přibude jezírko sloužící zároveň jako brouzdaliště, altánek, napajedla, poznávací přírodní cesty a řada různých herních prvků ze dřeva. Děti si budou moci zkoušet pěstovat vlastní rostlinky, ochutnají vlastní maliny nebo rybíz.

Cílem je vytvoření zahrady tak, aby vyhovovala zdravému vývoji a potřebám dětí, podněcovala jejich fantazii a tvořivost a splňovala nároky na bezpečnost. Cíleně vytvořená místa umožní dětem seznamovat se s přírodou, svobodně pozorovat živočichy a zkoušet vlastní pěstitelské pokusy.

Rekonstrukci naší zahrady do enviromentální podoby jsme plánovali už delší dobu, neustále jsme se snažili postupovat, takže jsme na současný projekt i připravení," podotkla ředitelka s tím, že i zastaralé herní prvky už nutně potřebují výměnu, příští rok by již možná neodpovídaly předepsaným normám.

Vybudování nové zahrady vyjde přibližně na 5 milionů 650 tisíc korun, přičemž 95 procent nákladů pokryje dotace z Operačního programu Životní prostředí.

„V současné době se chystá realizační dokumentace, k samotnému vybudování zahrady by se mohlo přistoupit přibližně na podzim," doplnil starosta města Alexandr Horák.