Od konce března fungují ve Staňkově dva měřiče rychlosti. Každý z nich je umístěn na začátku města, a to ve směru od Holýšova a od Horšovského Týna. Podle staňkovského starosty Alexandra Horáka se investice do digitálních měřičů vyplatily.

„Myslím si, že se jedná o velice významný preventivní prvek, neboť dle mého názoru nejezdí většina řidičů ve městě rychle z důvodu, že by rychle jezdit chtěla, ale spíše proto, že si neuvědomí, že jsou již ve městě,“ říká hlavní představitel Staňkova a dodává, že podle krátkých zkušeností je vidět, že mnoho řidičů po zaregistrování radarů zpomalí a dále pokračují zmenšenou rychlostí.

„Samozřejmě se najdou i tací, kteří radary testují, ale obecně jsem přesvědčen, že se jedná o velký přínos na zvýšení pasivní bezpečnosti ve městě,“ uvedl starosta.

S jeho názorem souhlasí i samotní řidiči. „Měřiče rychlosti se mi ve Staňkově líbí. Na 50 km/h většinou zpomalím. Mimo jiné proto, abych zjistila, jestli mi jde dobře tachometr,“ říká s úsměvem Markéta Štěříková z Holýšova.

Bezpečnost by se ve Staňkově měla ještě zvýšit. „V blízké době by ve městě měla začít pracovat městská policie z Horšovského Týna, které lépe ohlídá dodržování předpisů,“ upozornil Horák.

Stejné měřiče jako fungují ve Staňkově, byly 14 dní nainstalované v Horšovském Týně. „Měli jsme je zapůjčené na zkoušku,“ vysvětluje Karel Pecka z Městské policie Horšovský Týn. „Výsledky ovšem nebyly přesvědčivé a navíc chybí peníze na nákup měřičů. Z šesti tisíc vozidel, které měřič zaznamenal, bylo pět tisíc přestupků,“ upozornil s tím, že podle něj lidé na měřiče nereagují, pokud za přestupek nejsou okamžitě pokutováni.

O nákupu měřicích zařízení nepřemýšlejí ani v Holýšově. „Nákup nemáme v plánu. Myslíme si, že by nám to nic nepřineslo,“ uvedla místostarostka Hana Valachovičová.