Těžko říct, jak moc nenápadný jsem stánkaři připadal, ale obával jsem se, že kdybych k osamocenému stánku v brzkém odpoledni jen tak nakráčel a poručil si pálenku, mohl by pojmout podezření, že se ve skutečnosti snažím zjistit, jestli dodržuje zákaz prodeje alkoholu ve stáncích, který vstoupil v platnost o den dříve, ve středu 12. září.

Jírovcův stánek, stojící u silnice v Havlovicích, jsem viděl jako jasné terno – byl podomácku vytvořený ze starého obytného přívěsu, zdobila ho reklama na pěstitelskou pálenici a jeho vnitřek byl lahvemi s tvrdým alkoholem téměř vytapetován.

Jírovec, který uvnitř přívěsu sledoval televizi obklopenou barevnými lahvinkami, však věděl, že prodávat nesmí, a nachytat se nenechal. „Rum mám, ale nalejt vám nemůžu, novej zákon," vysvětlil mi stánkař. Když jsem viděl, že z něj rum nedostanu, ihned jsem se prásknul a přiznal, že provádím menší 'šťáru' pro Domažlický deník a že obstál.

Z nového zákazu samozřejmě prodejce nadšený nebyl. „Radost z toho nemám, ale co můžu dělat? Je to holt zákon," posteskl si. Ve středu večer ho navštívili policisté a upozornili ho, že nesmí prodávat ani nalévat tvrdý alkohol. „To je dobře. Kdybych to náhodou neviděl v televizi, nemusel bych se o zákazu taky třeba vůbec dozvědět a měl bych problém," poznamenal stánkař. „Lahví tady mám dost a můžu je tady mít, ale nesmím je nikomu prodávat. Asi tady zůstanou jenom na okrasu a štamgasti si holt dají pivo. Nechcete? Alespoň nealko?" dodal.

Jinou taktiku jsme společně s kolegyní použili u kiosku naproti vlakovému nádraží v Domažlicích. Objednali jsme si párek v rohlíku a s odůvodněním, že je hrozná zima, což nebylo daleko od pravdy, jsem si poručil také horký čaj a panáka rumu. „Jé, a mně udělejte pořádně horký grog," požádala kolegyně.

Ani tamní prodavačka nám však nevyhověla. „Je mi to moc líto, ale nemůžu. Je to zakázané," řekla prodavačka a poklepala prstem na novou vyhlášku, kterou měla vylepenou za oknem stánku. „Promiňte, ale to si netroufnu. Jde o vaše zdraví. Ani ten grog vám dát nemůžu," dodala.

Zkontrolovat prodej alkoholu jsme se následně vydali ještě na tržnici ve Folmavě. Lahve alkoholu, řádně okolkované, jsme však našli pouze v tamním prodejnách, ve stáncích vietnamských trhovců již nebyla k vidění ani jediná kapka.