Minulý týden se sešli stanětičtí občané a jejich zastupitelé s projektantem, aby podiskutovali nad plány, jež se týkají rekonstrukce budovy bývalého obchodu v obci. Už delší dobu se plánuje, že by z tohoto nevyužívaného objektu mohl vniknou kulturní stánek, který v obci chybí.

„Chtěli bychom, aby byl objekt využit ku prospěchu všech občanů. Už dnes víme, že největší prostora bude sloužit jako společenská místnost, kde bychom se mohli scházet. Díky mladým hasičům, kteří již dříve ubourali jednu příčku, se tato místnost ještě zvětšila a bude z ní pěkný sál. Zbylá menší místnost může sloužit třeba jako přípravna při pořádání akcí,“ řekla stanětická zastupitelka Hanka Hoffmannová.

Obchod patřil soukromému majiteli. Obecní úřad ho odkoupil za 240 tisíc korun. Aby mohl sloužit jako kulturní stánek, je nezbytné provést spoustu stavebních úprav, mezi něž patří například kompletní výměna oken, rekonstrukce sociálního zařízení, rozvodu vody či úpravy sklepních prostor. Aby se do tak rozsáhlé rekonstrukce mohli pustit, je nezbytná finanční pomoc.

„V současné době se pracuje na projektu. Až bude dokončen, požádáme o stavební povolení a pak o dotaci z MAS Český les. Částka, které je na rekonstrukci třeba, je asi dva miliony korun. Pokud bychom dotaci nedostali v tomto kole, počkáme na další. Věřím, že to vyjde, protože bych kulturní stánek stanětickým moc přál,“ řekl Miroslav Jandečka, starosta Zahořan, pod něž Stanětice spadají.