Děti jakéhokoliv věku stále méně sportují. Naopak přibývá těch, které mají problémy s obezitou, a to už v raném věku.

Dětští lékaři se v ordinacích stále častěji setkávají s dětmi, které mají potíže s pohybovým ústrojím a fyzickou kondicí.

„Děti jsou nepohyblivé, neohebné a je to čím dál tím horší,“ uvedla Radana Benešová, která vede ordinaci pro děti a mládež v Klenčí pod Čerchovem.

„Jsou děti, které sportují,a ty se pak sportu věnují intenzivně, ale je jich opravdu málo. Není to tak, že by je ve sportu omezovaly zdravotní potíže. Mám astmatiky, kteří normálně hrají fotbal. Je to spíše kvůli pohodlnosti a lenosti. Když se podíváte ven z okna, nevidíte děti téměř nikde běhat a hrát si, jako to bylo před deseti, dvaceti lety. Teď sedí doma u počítače nebo se dívají na televizi.“

Podobnou smutnou zkušenost má i učitelka tělocviku na Základní škole Komenského 17 v Domažlicích.

„Tělocvik bez problémů zvládají jen ty děti, které se věnují nějakému sportu, chodí do kroužků. Ostatní mají fyzičku hroznou,“ prohlásila Ivana Hašková, tělocvikářka na II. stupni. „Na začátku hodiny nezvládnou ani dvě, tři kolečka po tělocvičně na rozběhání. Nemají vůbec sílu v rukou, protože nic nedělají. Dříve bylo normální, že všichni zvládli šplh o tyči, teď je jich ve třídě minimum.“

Nejvíce prý školáci nenávidí vytrvalostní běh. „Není to přitom nic těžkého, neustále jim připomínám, aby na šestistovku nebo osmistovku doma trénovali,“ poznamenala Hašková a dodala, že oblíbené jsou naopak kolektivní míčové hry a třeba skok do výšky.

„Prostě disciplíny, které jim připadají zajímavé. A pak je hodně baví baseball a florball,“ dodala učitelka s tím, že dvě hodiny tělocviku týdně jsou pro zdraví dětí žalostně málo. „Chce to opravdu věnovat se nějakému sportu!“

Kromě špatné pohyblivosti totiž stále více dětí ohrožuje také obezita. „Počet obézních dětí narůstá. Nedokáží se pořádně hýbat. Za pár let budeme mít například problém vyšetřit u dětí meningiální příznaky, protože se nebudou moci ohnout v sedě ke kolenům nebo ve stoje co nejvíce k zemi,“ vysvětlila Benešová.

K dobré fyzické kondici školáků nepřispívají ani jejich stravovací návyky.

Nad ovocem a zeleninou většinou ohrnují nos a když mohou, vyhnou se obědu ve školní jídelně a raději si koupí ve stáncích hamburgery, párky v rohlíku nebo pizzu.