Pro rodáky připravili v Brnířově celodenní program, ve kterém nechyběla mše, výstava fotografií z historie obce ani hudba.

„Hraje dechová hudba Regent, naplánovali jsme i vystoupení dudácké kapely,“ uvedl starosta Brnířova Zdeněk Šup. Součástí srazu byl i pětatřicátý ročník recesistického trojboje Brnířovskej parez. „Účastníci musí přeplavat rybník, oběhnout rybník a objet rybník na kole, to vše ovšem v dřevácích,“ přiblížil brnířovský starosta.

Sraz rodáků pořádají Brnířovští jednou za deset let. „Kulturní akcí máme poměrně hodně. Každý rok se koná výstava traktorů, na kterou jezdí kolem tří a půl tisíce návštěvníků, Brnířovskej parez se koná také každý rok, tak aby toho nebylo zase moc. A také, aby byl dostatek času na přípravu, sraz jsme připravovali zhruba rok a půl,“ vysvětlil Šup.

Brnířov má v současné době zhruba čtyři stovky obyvatel a před srazem rozesílali organizátoři rodákům srovnatelný počet pozvánek. „Pozvánek bylo mezi třemi sty a třemi sty padesáti,“ upřesnil starosta.

TĚŠILI SE

Mezi pozvanými byla i Marie Čížková z Klatov. „Těšili jsme se dlouhou a těšili jsme se moc. Že se tady všichni sejdeme, popovídáme si a hlavně, že si zavzpomínáme,“ řekla Deníku seniorka.

„Prožili jsme tu válku, pak strašný konec války, když tu na nádraží ve Kdyni stály dva vlaky zajatců z transportu smrti a my jsme jim, coby malé děti, nosili bochníky chleba. Pak jsme prožili další děs, rok 1948, kdy fabriky ve Kdyni vyšla horda, samý řev, svět patří nám. Dělníci měli flinty namířené směrem do ulice, utíkali jsme domů, desetileté děti, a nechápali jsme, co se děje. V Brnířově jsem žila do dvaceti let. Studovat jsme nesměla ani se samými jednotkami, po maturitě na vyšší hospodářské škole jsem dostala umístěnku „na statky“, nejdříve jsem byla v Koutě, pak ve Všerubech,“ vyprávěla Čížková.

Současnou podobu Brnířova pochválila. „Líbí se mi tu, je tu spousta věcí nových i spousta věcí starých. Ale hlavně jde o lidi, jde o to setkání,“ dodala.

Bude sloužit například na vožení dětí k lékaři.
Dětský domov dostal druhý automobil