Kdyby byl dospělý, hrozil by mu až rok vězení. Sprej do ruky už šestnáctiletý mladík z Horšovského Týna nejspíš jen tak nevezme.

„Všiml jsem si nějaké postavy mezi garážemi na sídlišti pod Mixem, když jsem projížděl kolem. Vím, že tam mají hnízdo ptáci, tak jsem si v první chvíli myslel, že jim ho chce někdo vybrat. Zajel jsem za garáž a když jsem vystoupil z auta, slyšel jsem charakteristický zvuk, jak ten kluk karboval kuličkou ve spreji. Pak už to šlo rychle. Jak mě zahlédl, začal utíkat. Sedl jsem do auta a jel za ním. Byl schovaný v křoví v ulici Karla Čapka,“ popsal chycení sprejera městský strážník Karel Pecka. „Tvrdil, že to udělal poprvé. Prý to viděl v televizi a chtěl to zkusit.“

Zájem nějak se výtvarně projevit se ale mladému muži rozhodně nevyplatí. „Je to trestný čin. Hned jsem to předal místnímu obvodnímu oddělení Policie ČR,“ poznamenal Pecka. „Dospělému by za to hrozil až rok odnětí svobody nebo peněžitý trest,“ uvedla tisková mluvčí domažlických policistů Vladislava Čejková s tím, že protože je pachatel mladistvý, trestní řízení proti němu zahájila domažlická služba kriminální policie a vyšetřování. „Jedná se o trestný čin poškozování cizí věci. Jak nakonec mladík dopadne, záleží na soudu,“ dodala Čejková.

Fasád poničených sprejery neustále přibývá a většinu nápisů mají na svědomí právě děti, nezletilí nebo mladiství. „Snažíme se děti už na základních školách v rámci besed Ajaxova zápisníku poučit i v této oblasti. Vysvětlujeme jim, že je to trestný čin, že nemohou takto ničit cizí majetek a že tím páchají obrovské škody“ poznamenala mluvčí policistů.

Vloni se díky městskému kamerovému systému podařilo strážníkům zadržet dva výtržníky v Domažlicích. „Jednalo se o dva mladistvé. Rodiče v tomto případě škodu uhradili a kluci museli graffiti sami odstranit. Byl jim uložen alternativní trest v řádu hodin, kdy své dílo vlastnoručně odstranili,“ uvedl domažlický místostarosta Dalibor Kubů s tím, že od letoška je město proti tomuto vandalismu připojištěno. „S tímto nešvarem se totiž potýkáme dost často,“ dodal Kubů.

Odstranit následky řádění sprejerů přitom není vůbec jednoduché. „Tyto spreje se nedají ničím z omítky dostat. Musí se pak prostě oškrabat fasáda a udělat znovu,“ dodal Pecka. Odstranění z metru čtverečního stojí až 1200 korun. Antigrafitový nátěr přijde na 500 korun. Bohužel je ale poznat, proto se tato ochrana používá například na památky jen výjimečně.

´Umělci´ se sprejem v ruce by si ale měli uvědomit, že nejsou nedostižitelní. „Pár sprejerů už nám tu v Horšovském Týně kriminálka chytila,“ vzpomněl si horšovskotýnský strážník a mluvčí Vladislava Čejková jeho slova potvrdila. „Jednalo se o skupinu čtyř nezletilců. Začátkem dubna loňského roku postříkali fasádu domu č. 25 v ulici 5. května a tabulku okna sousedního domu. Navíc pak ještě v Lobkovicově ulici nastříkali ornamenty na dva kontejnery.“

Ne vždy se ovšem jedná o ´nevinné´ nápisy. Obyvatele Rokycan před pár dny rozzuřily malby, které se objevily na nové fasádě kostela Nejsvětější Trojice. Na žluté omítce svítí nápis Arbeit macht Frei a několik hákových křížů. „Nevěděl jsem, zda mlčet, aby se situace nevyhrotila, či jednat. Došel jsem ale k názoru, že jednat,“ uvedl farář David Duša a dodal: „Ty nápisy už nejsou klukovina, ale hrozba. Na místě je obava z narůstající rasové nesnášenlivosti.