„Pořád máme obavu, že si management najde nějakou záminku nás vyhodit,“ říká Milan Šebek, jeden ze sedmnácti žalovatelů, a upozorňuje na případ, kdy Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje (ZZS PK) neprodloužila smlouvu dalšímu stěžovateli, který zde po předchozí dohodě pracoval rok na částečný úvazek. „Domnívám se, že to spolu úzce souvisí, jiným kolegům smlouva prodloužena byla,“ doplňuje Šebek.

„Tento pracovník neprojevil sebemenší zájem u nás dál pracovat, a proto jsme mu smlouvu na částečný úvazek již neprodloužili,“ kontruje ředitel ZZS PK Ivo Rada s tím, že záchranka má do budoucna zájem na tom, aby na pozicích řidičů a středního zdravotnického personálu pracovali zejména lidé na plný úvazek. „Jsou flexibilnější a mohou se přizpůsobit, pokud je třeba zajistit nějakou akci,“ vysvětluje Rada. Podle něj je celá kauza pouze snaha o zviditelnění několika zaměstnanců, s nimiž nesouhlasí naprostá většina zbylých záchranářů, a vrhá špatné světlo na celou záchrannou službu.

Šebek spolu s dalšími připravil petici, v níž žádají vysvětlení propuštění svého kolegy a přehodnocení rozhodnutí o neprodloužení smlouvy. „Pokud by vedení na tento krok nezareagovalo, máme připravenu další variantu. Chtěli bychom poslat otevřený dopis nejen řediteli krajské záchranky, ale také na Krajský úřad,“ doplnil Šebek. Zaměstnanec, kterého se celá kauza týká, se však vyjádřil, že by se za stávajících podmínek už na záchranku nevrátil.

Spor mezi zaměstnanci a managementem se rozhořel po připojení pracovišť v Klatovech a Domažlicích. Ve snaze sjednotit vyplácení odměn snížilo či odebralo vedení ZZS PK některým pracovníkům plzeňské pobočky osobní ohodnocení. Podle některých zaměstnanců byl tento krok neoprávněný a po neúspěšných pokusech o dohodu se rozhodli obrátit se na soud.

Sedmnáct podaných žalob zatím leží u okresního soudu, první případ se bude projednávat v únoru, kdy se uskuteční druhé stání případu Hany Šlajsové. Ostatních šestnáct procesů bylo zatím přerušeno, soud v nich pravděpodobně rozhodne stejně jako v prvním případu. „Je to rozumné, soud ušetří mnoho času, protože kauzy řeší totéž. Proto by se jistě i veškeré důkazní materiály pouze opakovaly,“ uzavírá právník žalující strany Dominik Brůha.

Pokud by záchranka u soudu prohrála, je kraj připraven soudní výdaje uhradit. „Jako zřizovatel ZZS PK ručí kraj za veškeré dluhy i za případné prohrané soudní spory,“ uvedl krajský ekonomický náměstek Milan Chovanec.

Krajský úřad Plzeňského kraje si také nechal vypracovat audit, který prověřil situaci v plzeňské záchrance. „Z kontroly vyplynulo několik připomínek, záchranka se k nim vyjádřila, takže je nyní na nás, abychom se s vedením domluvili na krocích, které zabrání opakování,“ dodal Chovanec.